A világ leghosszabb ideje tartó tudományos kísérletében azt figyelik, ahogy egy, a víznél 230 milliárdszor viszkózusabb anyag csepeg egy üvegedényből. A kísérlet 84 éve tart. Ez azóta a 9. csepp. Az elmúlt 13 évben az első.
Sajnos a kísérlet gazdája tavaly meghalt, így ő nem láthatta az eredményt. Sőt, olyan peches, hogy egyetlen cseppenést sem látott, ugyanis mikor az első 3 történt, akkor még nem ő foglalkozott a kísérlettel, az utána következő 5 cseppről pedig lemaradt.
Ez itt egy timelapse videó a cseppenés előtti utolsó 2 évről. Ne kérdezzék meg, hogy mire jó ez az egész, mert fogalmam sincs.
Úgy néz ki, hogy "laborans" nevű kommentelőnk érti mi történik, és le is írta, úgyhogy idemásolom.
A használt anyag szurok. A kísérletet pedig azért kezdték el, hogy demonstrálják, nincs éles határ szilárd és folyékony anyag között, ha az adott anyag viszkozitásáról beszélünk. Az üvegre mindenki rámondja, hogy szilárd, de a régi üvegablakok (pl. katedrálisokon) az aljuknál vastagabbak, mint a tetejüknél, tehát lassan, nagyon lassan folynak (és a rájuk eső napfény hője ezt elő is segíti)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.