Élesen nekiment Ankarában a német államfő a török miniszterelnök, Recep Tayyip Erdogan legutóbbi intézkedéseinek. Erdogan többek között a nagyobb közösségi oldalakat tiltotta éppen be mostanában, és visszás igazságügyi reformba is kezdett.
"Ugyanazokat a kérdéseket tesszük fel a török kormánynak, mint mindenki más. Be kellett-e tiltaniuk a Twittert és a YouTube-ot?"
– mondta Joachim Gauck vendéglátójával, Abdullah Güllel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
A német elnök elmondta, hogy nem érti, Erdogan kormánya miért érezte szükségét a március 30-i helyhatósági választásokon aratott jelentős győzelme után, hogy bizonyos rendteremtési célzattal beavatkozzon az igazságszolgáltatás ügyeibe.
"Felteszem magamnak a kérdést, hogy garantálható-e még az igazságszolgáltatás függetlensége, ha a kormány annyi ügyészt és rendőrt elmozdított állásából, ha nem hagyja, hogy fényt derítsenek bizonyos ügyekre, vagy a saját javára manipulálja az ügyeket"
– fogalmazott a német államfő a török fővárosban mondott másik beszédében.
A Közép-Keleti Műszaki Egyetem (ODTU) diákjai előtt Joachim Gauck, aki tárgyalt Erdogan kormányfővel is, szintén visszatért ezekre a törvényekre.
"El kell mondanom, hogy ezek a fejlemények megrémisztenek, ... különös tekintettel arra, hogy a vélemény- és sajtószabadságról van szó, korlátozzák az internethez és a közösségi hálóhoz való hozzáférést, és az ellenzékhez közeli újságírókat elbocsátják, sőt bíróság elé állítják".
December közepén, amikor a hatalmát megrendítő nagyszabású korrupciós botrány kitört, Erdogan blokkoltatta a hozzáférést a Twitter mikrobloghoz és a YouTube videomegosztó portálhoz, amelyen számos, őt is érintő, telefonbeszélgetésekről készült kalóz felvételt hoztak nyilvánosságra.
A példa nélkül álló botrány ellenére a kormányfő pártja, a 2002 óta kormányzó Igazságosság és Fejlődés Pártja (AKP) márciusban nagy arányban győzött a helyhatósági választásokon.
A győzelem után Erdogan csatározásba kezdett az Alkotmánybírósággal, mert a testület megsemmisítette néhány, a Twitter blokkolását és a igazságszolgáltatás feletti gyámkodását lehetővé tévő intézkedését.
Gaucknak az egyetemen mondott beszéde alatt néhány tucatnyi diák tüntetett az Erdogan-kormány ellen az épület előtt. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.