A görög neonáci párt két képviselője, Jorgosz Jermenisz és Sztatisz Bukurasz előzetes letartóztatásban vannak.
A képviselőknek a pártjuk ellen felhozott bűnszervezeti vádakkal kapcsolatban kellett megjelenniük a törvényhozás előtt. A parlament délután szavaz a két férfi mentelmi jogának megszüntetéséről, a görög jogszabályok alapján a képviselőknek ilyen esetekben joguk van felszólalni a testület előtt.
Jermeniszt és Bukuraszt egy rendőrségi járművel szállították a helyszínre, és miután bevezették őket az épületbe, levették róluk a bilincset.
A képviselők a meghallgatáson tagadták, hogy illegális fegyverek és lőszerek birtokában lettek volna.
Jermenisz, aki állítólag a bevándorlók elleni görögországi támadások egyik főszereplője volt, a rossz bánásmódra panaszkodott.
"A mai nap be fog vonulni a történelembe, ez az első alkalom, hogy egy képviselő megbilincselve érkezik a parlamentbe"
- mondta a magát politikai fogolynak nevező férfi.
A parlament az Arany Hajnal két másik képviselőjének mentelmi jogáról is szavazni fog: egyiküket fegyverek és robbanóanyagok birtoklásával, másikukat pedig bűnszervezet működtetésével vádolják.
Az eddigi ügyekben a parlament minden esetben nagy többséggel támogatta az Arany Hajnal-képviselők mentelmi jogának felfüggesztését.
A 300 fős athéni parlamentben 18 tagú frakcióval működő szélsőséges pártnak eddig hat képviselőjét - köztük Nikosz Mihaloliakosz pártelnököt - helyezték előzetes letartóztatásba, három további képviselő ellen pedig szintén eljárás folyik.
A párt ellen azután indult nyomozás, hogy egy híve meggyilkolta Pavlosz Füszasz antifasiszta rappert. A hatóságok vizsgálják, hogy az Arany Hajnalnak szervezeti szinten is köze volt-e ehhez a gyilkossághoz.
Az Arany Hajnal - amely közvélemény-kutatások szerint a harmadik legnépszerűbb párt Görögországban - alkotmányellenes összeesküvésnek tartja az ellene folyó eljárást, és azt hangoztatja, hogy politikai üldözés áldozata. November elején a párt két tagjával anarchista fegyveresek végeztek Athénban. (MTI/AFP)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.