A nigériai lányokért indult virális kampányképpel csak két probléma van: nem nigériai lány szerepel rajta, és el sem rabolták

külföld
2014 május 09., 19:59

Pár hét késéssel ugyan, de végül tényleg mindenki az elrabolt nigériai lányokat keresi a világon. Ügyükből végre szenzáció lett, hatalmas médiakampány indult, és az internet is tele van róluk és az iszlamista terroristákról szóló hírekkel.

Óriási kampány fut Twitteren is, ahol a #bringbackourgirls hashtag alatt lehet megtalálni a vonatkozó posztokat. Ezek közül is kiemelkedik ez a kép, ami a nigériai lányok megmentéséért indított kampány központi eleme lett:

viral_nigéria

Csak hogy ezzel az a gond, hogy nem egy nigériai lányt ábrázol. A képet a National Geographic híres fotósa, Ami Vitale készítette, Guinea-Bissauban, még 2000-ben.

Vitale fel is háborodott a kép felhasználásán. Nem a jogosulatlan használat vagy a jogdíjak elmaradása miatt, hanem mert szerinte a nem valós kép felhasználása csak félreviszi a történet értelmezésének lehetőségét.

Bár Twitteren próbálta jelezni, hogy ez nincs rendben, addigra már késő volt, mindent elöntött a kép, és visszavonhatatlanul a kampány eleme lett. Ezt a képet használta fel az énekes Chris Brown épp úgy, mint a BBC.

Vitalet az is bántja, hogy nagyon sok munkájába és idejébe került, hogy a guineai családok megbízzanak benne, megosszák vele történetüket, és nem tudja, mit szólnának, ha találkoznának azzal, hogy mi lett a képből, amit engedélyeztek magukról készíteni.

Az is kiderült, hogy ki töltötte fel először a képet. Egy nigériai férfi, aki @imahephzibah néven Twitterezik, és a képet egy jogvédő fotós oldalról, az Alexia alapítvány honlapjáról szedte.

Vitale már belátta, hogy a kép terjedését nem lehet megállítani, most már annyi csak a célja, hogy minél több emberhez jusson el ez a történet, és hogy megtanuljuk, nem lehet képeket kontextusokból kiragadva bármi másra csak úgy felhasználni. (via Washington Post)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.