Hitének elhagyása miatt ítéltek halálra egy nőt Szudánban

külföld
2014 május 15., 13:38

Hiába tiltakoztak a nyugati nagykövetségek, a kartúmi bíróság mégis halálra ítélte a 27 éves nőt.

Az elítélt keresztény, és végig azt hangoztatta, hogy soha nem változtatta meg a vallását. Az Amnesty International jelentése szerint a nyolc hónapos terhes nőt másfél éves fiával együtt tartják fogva az országban. 

Abbász Mohammed al-Kalifa bíró ítélete szerint a nő előzőleg három napot kapott, hogy megtagadja a vallását, de nem volt hajlandó visszatérni az iszlám hitre, ezért kötél általi halálra ítéli.

A tárgyaláson előzőleg egy muzulmán vallási vezető próbálta meg meggyőzni az asszonyt, aki azonban közölte a bíróval, hogy mindig is keresztény volt, és soha nem változtatta meg vallását.

Meriam Jahíja Ibrahim Isagot házasságtörés miatt száz korbácsütésre is ítélték. Ez a vád azon alapul, hogy keresztény férfihez ment feleségül, márpedig a Szudánban hatályos iszlám jog, a saría szerint muzulmán nő csak muzulmánhoz mehet feleségül.

A bíróságnál az ítélet ellen mintegy ötvenen tiltakoztak, "a vallásszabadság alkotmányos jog" feliratú transzparensekkel a kezükben.

Az ítélethirdetésen több nyugati diplomata is jelen volt. Kedden az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia és Hollandia nagykövetsége már mély aggodalmát fejezte ki a szudáni nő ügye miatt, és felszólította a kormányt a vallásszabadság tiszteletben tartására.

Az Amnesty International szerint Isag asszony anyja után ortodox keresztényként nevelkedett, muzulmán apja ugyanis nem élt a családdal. Később az állítólagosan hitehagyott nő egy dél-szudáni keresztény férfihez ment férjhez.

A saríát 1983-ban vezették be Szudánban, ritkán alkalmaznak halálos ítéletet. (MTI/BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.