Máris dübörög a kazah nyitás

gazdaság
2014 június 05., 12:43

Százmillió dolláros megállapodás alapján kacsa- és libatenyésztést, feldolgozást alakít ki Kazahsztánban a Tranzit-Ker Zrt. – közölte a cég az MTI-vel.

A megállapodást a keddi kazah-magyar miniszterelnöki találkozón, Orbán Viktor magyar és Karim Maszimov kazah kormányfő előtt írta alá Szabó Miklós, a Tranzit-Ker Zrt. tulajdonosa és Zhangeldy Mukhakhanov, az Alibi Holding vezérigazgatója.

A debreceni cég a teljes integrációt kiépíti Kazahsztánban a törzsállomány tartásától kezdve a keltetőn, takarmánykeverőn át a feldolgozó üzemig. Az ehhez szükséges know-how-t vásárolja meg a 1,5 millió hektáron gazdálkodó kazah Alibi Holding (:D) a Tranzit-Kertől. A szakmai tudás elsajátítására kazah kollégák érkeznek a Tranzit-Ker telepeire, gyáraiba, majd a magyar fél Kazahsztánban is követi az üzemek beindítását.

Szabó Ákos cégvezető szerint a képzés előkészítése még tart, a kazah partnercég 30-35 munkatársa idén ősszel 6-9 hónapos elméleti képzésen vesz majd részt a Tranzit-Ker Zrt.-nél. Az üzem kivitelezéséről azt mondta, hogy ősszel dolgozzák ki az épületterveket és a géptechnológiai beszerzéseket, az alapkőletételre várhatóan 2015 tavaszán kerülhet sor, mivel Kazahsztánban télen mínusz 40 fokos hideg van. Az üzemegységek – keltető, vágóhíd – folyamatosan épülnek meg, az utolsó egységek építését 2016 nyarára fejezik be.

A megállapodás értelmében a Tranzit-Ker dolgozza ki a teljes megvalósítási tervet, részt vesz a projektmenedzsmentben a telep kialakításában, kiképzi a dolgozókat, és segít a kazah partnernek a működtetés és a kereskedelem beindításában. Szabó Ákos szerint a Tranzit-Ker 24 éves tapasztalattal rendelkezik, Magyarországon a libatenyésztés teljes vertikumát kiépítették.

A két fél egymásra találását és a tárgyalások eddigi nyomon követését az IFUA Horváth&Partners vezetési tanácsadó cég segítette, ami a megvalósítás projektmenedzsmentjét, a folyamatos, terv szerinti kivitelezést is támogatja majd Kazahsztánban.

Hogy milyen a világ kilencedik legnagyobb országában az élet, arról itt írtam.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.