A szunnita lázadók egyszerűen bevásárolhatják magukat Bagdadba

külföld
2014 június 17., 06:41
photo_camera Az ISIS fegyveresei iraki kormánykatonákat készülnek kivégezni.
AFP PHOTO / HO / WELAYAT SALAHUDDIN

Bár a legtöbb elemző szerint kevés esély van rá, hogy az Irak szunnita vidékeit pár nap alatt ellenőrzése alá vonó szunnita koalíció - aminek vezető ereje az al-Kaidából szélsőségessége miatt kizárt ISIS, de aminek a támogatói bázisa nagyobb részt nem szélsőséges, csak a Núri al-Maliki iraki miniszterelnök síita nyomulásából kiábrándult szunnita - előrenyomulása a síita többségű Bagdadnál elakadhat, vannak más forgatókönyvek is.

A Brookings Institution elemzője, Ken Pollack ebben a cikkben több lehetőséget is felvázol, ezek közül a legveszélyesebbnek az tűnik, hogy ha a szunnita lázadás fellegvárából, Anbar tartományból is megindulnak a milíciák Bagdad felé:

ez esetben a fővárost három oldalról támadhatnák, a front pedig több száz kilométeresre nyúlna, ami már-már leküzdhetetlen problémát jelentene az eléggé szervezetlen és Maliki miniszterelnöksége alatt nagyon leépült iraki kormányhadseregnek - ez utóbbi amúgy inkább egy siíta milícia, mint reprezentatív nemzeti hadsereg.

De van egy ennél egyszerűbb lehetőség is, ami ráadásul Afganisztánban már bevállt a tálibok első, 1996-os hatalomátvételekor. A tálibok szimplán lefizették Kabul védőit. És mert az ISIS a világ talán leggazdagabb terrorcsoportja a maga 1,3 milliárd dollárnyi készpénzével, van rá némi esély, hogy bevásárolják magukat Bagdadba. A tálibok Kabult és Jalalabadot hárommillió dollárért vették meg annak idején. (Via Quartz)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.