ProtonMail néven indult el egy évvel ezelőtt egy olyan internetes levelezési szolgáltatás fejlesztése, amely - a Google-lel, a Facebookkal és társaival ellentétben - olyan szinten titkosítaná a felhasználók üzeneteit, amelyet a tervek szerint harmadik fél nem tudna megfejteni.
Hasonló próbálkozások már voltak az Egyesült Államokban, ám Edward Snowden szerencsés szökése, és az NSA-botrány után nem sokkal ezeket a szolgáltatásokat (Lavabit, Silent Circle) a kormány lekapcsoltatta.
A kormány ugyanis úgy találta, nemzetbiztonsági kockázatot jelentettek ezek a levelező rendszerek amiatt, hogy feltörhetetlennek bizonyultak.
Ezen teljesen kiakadtak a Svájcban található nukleráis kutatóintézet, a CERN mukatársai, és a CERN éttermében töltött vacsorák alatt tavaly kitalálták, hogy egy nemzetközi összefogás keretében Svájcban - ahol a törvények tiltják az államnak az ilyesfajta vizsgálódást - meg lehetne csinálni a valóban privátnak számító szolgáltatást.
A TechCrunch újságírója, John Biggs rá is kérdezett az egyik fejlesztőnél, Andy Yennél, ugyan miért kéne bízni a felhasználóknak éppen a ProtonMailben.
Mert éppen az a célunk, hogy olyan rendszert fejlesszünk, ahol erre a bizalomra semmi szükség.
- válaszolta Yen. A fejlesztés első és legfontosabb célja ugyanis az volt, hogy maguk a ProtonMailt szolgáltatók és üzemeltetők sem tudnak hozzáférni titkosítatlan formánban az üzenetekhez: az ugyanis még a kliensoldalon (a felhasználó számítógépén) lekódolásra kerül.
A fejlesztés későbbi szakaszában nyílt forráskodúvá akarják tenni a ProtonMailt, hogy bárki szabadon fejleszthesse. A szolgáltatás ára jelenleg 37 és 149 dollár között mozog évente, a beta verzió indulását nemsokára ígérik.
Emailcímeket már lehet regisztrálni. Biggs szerint érdemes sietni, mert ő már nem tudott a saját nevén emailcímet foglalni. (TechCrunch)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.