Az amerikai legfelsőbb bíróság a Burwell kontra Hobby Lobby perben arról döntött (pdf), hogy nem köteles kifizetni a munkavállaló terhesség-megszakítását az a cég, aminek sérti a vallását az abortuszhoz való hozzájárulás. A bíróság az 1993-as vallásszabadság-helyreállítási törvényre hivatkozott, ami a nonprofit szervezeteknek adta meg ezt a szabadságot.
Az Affordable Care Act szerint a szervezeteknek bizonyos nagyság felett kb. kéttucatnyi születésszabályozási módot kell belefoglalniuk a biztosítási terveikbe. A mostani döntés szerint viszont azok a cégek, amiknek a néhány fős vezetése részt vesz az operatív irányításban, nem kötelezhetőek erre, ha sérti a vallási nézeteiket. (Erről, ahogy az egyetemek és a nonprofit szervezeteknél, a magáncégeknek előzetesen, írásban kell állást foglalniuk.)
Természetesen nem arról van szó, hogy a munkavállalókat senki sem biztosítja. A kérdés az, hogy a cégnek vagy az államnak kell-e fizetnie. A mostani döntés értelmében bizonyos cégméretnél, ha bejön a képbe a vallás, az állam fogja fizetni a terhességmegszakítást. Az amerikai vállalkozások kb. 90 százaléka ilyen.
A legfelsőbb bíróság arról még nem döntött, hogy mi a helyzet a nagy köztulajdonban lévő cégekkel. Az majd máskor dől el. (The Atlantic)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.