Az ISIS terroristaszervezet harcosai újabb három várost foglaltak el vasárnap Irak északi részén, miután többször összecsaptak a térséget felügyelő kurd biztonsági erővel, a pesmerga tagjaival. A megszállás után több száz ember menekült el a környező hegyekbe, az iszlamista állam megalapítását tervező szélsőséges szervezet pedig veszélyesen közel került ahhoz, hogy átvegye az irányítást Irak legnagyobb gátja fölött.
ISIS fighters seize Iraq's biggest dam, oilfield and 3 towns http://t.co/ey5hovWOB7 pic.twitter.com/V6Am6kDmUX
— CBC News (@CBCNews) August 3, 2014
A vasárnap hajnali támadás a szokott forgatókönyv szerint zajlott: a városba érve az ISIS harcosai lerombolták a síita sírokat, kivégezték azokat, akik ellenállni próbáltak, elüldözték a helyi biztonsági erőket és kitűzték a város kormányzati épületeire a fekete zászlójukat. Mindezek után pedig elkezdték a szokásos kampányukat a közösségi médiában, és képeket kezdtek el posztolni arról, hogy az ő embereik irányítják a várost.
A bagdadi ENSZ-megbízott, Nikolaj Mladenov vasárnapi tájékoztatása szerint eddig mintegy 200 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát az ISIS mostani előretörése miatt, humanitárius katasztrófát előidézve ezzel.
A három, Moszul környéki város elfoglalásánál stratégailag jóval nagyobb jelentőséggel bír, hogy az ISIS-nek a jelentések szerint sikerült a moszuli duzzasztógátat is elfoglalnia, bár még vannak források, amik ezt az információt cáfolják.
A duzzasztógát nagyon fontos fegyver lehetne a terroristák kezében, felrobbantásával gyakorlatilag víz alá temethetnék az északi településeket, húsz méter magas árhullám szabadulna el. Nem véletlen, hogy az amerikai hadsereg szakértője 2006-ban a világ legveszélyesebb gátjának nevezte, aminek ellenőrzését mindenképp maguknál kell tartaniuk. (Wired)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.