„Nem vagyunk rasszisták vagy nácik, de a romákkal baj van, és erről beszélnünk kell.”
Ezzel a Füzessy Zoltán jobbikos szóvivőtől vett idézettel indítja az európai szélsőjobboldal előretöréséről szóló, mindenestül 131 oldalas,
Nem vagyunk nácik, de
című jelentését a Human Rights First* neves amerikai jogvédő szervezet. Mostani jelentésükben az antiszemitizmus erősödése mellett külön kiemelik azt a veszélyt, amit az európai szélsőjobboldal megerősödése a pillanatnyi geopolitikai helyzetben jelent:
az európai szélsőjobboldal kevés kivételtől eltekintve határozottan oroszbarát, mi több, a Jobbikot és a görög Arany Hajnalt Oroszország és Irán pénzelheti.
A Jobbik mellet olyan szélsőséges mozgalmakat is megemlítenek, mint a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Nemzeti Front, a Pax Hungarica és a Betyársereg. De arról is írnak, hogy a szélsőjobboldal előretörése mellett a hivatalos magyar politika is rossz irányba fordult:
Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt sérült a joghatalom, korlátozódott a sajtószabadság és elkezdődött a liberális demokrácia leépülése.
Épp ezért a szervezet minden eddiginél komolyabb és aktívabb beavatkozást tart szükségesnek a magyar belpolitikába. Javasolják, hogy:
De nem kizárólag ostort használnának:
a jelentés szerint a szélsőjobboldal előretörésének egyik fő oka a gazdasági válság, azon belül is a fiatalok munkanélkülisége. Épp ezért olyan gazdasági programok beindítását javasolják, amelyek támogatnák a vállalkozói kultúra fejlődését, ezáltal az önfoglalkoztatást és a munkahelyteremtést. Fontosnak tartják továbbá a korrupció visszaszorítását és a gazdasági élet átláthatóbbá tételét is.
A támogatási politika újragondolását már csak azért is fontosnak tartják, mert
csökkenteni kell Magyarország függőségét az orosz pénzügyi forrásoktól.
A teljes jelentést itt olvashatják.
*A Human Rights First 1978-ban alakult, akkor még Lawyers Comitee for Human Rights néven. A kezdetekben főleg a menedékesek problémájával foglalkoztak, 2001. szeptember 11. óta pedig főleg az alapjogok Egyesült Államokon belüli korlátozása ellen léptek fel. De hitvallásukból - „amerikai ideálok, univerzális értékek” - adódóan úgy vélik, az emberi jogok a világon mindenkit megilletnek, így az Egyesült Államoknak a világon mindenütt képviselni és védeni kell azokat. Ezért is voltak a legfőbb támogatói a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság felállításának, ami a világ bármely részén elkövetett emberiesség elleni büncselekményekben is eljárhat.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.