Az eddigi legnagyobb földrengést mérték a mocorgó izlandi vulkánnál

külföld
2014 augusztus 26., 11:06

Kedd reggel 5,7-es rengést mértek a Bardarbunga vulkánnál. A hetek óta egyre intenzívebb tűzhányó egye erőteljesebb életjeleket ad, de az izlandi meteorológiai hivatal szerint hiába a négy 5-ös erősségű rengés 48 órán belül, kitörésnek még mindig nincs nyoma.

Vasárnap már éppen enyhülni látszott a kitörés esélye, a hatóságok lejjebb is vitték a repülési figyelmeztetés szintjét eggyel, vörösből narancssárgába. A légtér a vulkán fölött zárva, de az izlandi repterek működnek.

photo_camera (ARNI SAEBERG / AFP)

A helyszínen dolgozó vulkanológusok szerint a vulkán igazi aktivitása még mindig bőven a felszín alatt történik, és egyelőre nincs jele annak, hogy mindez a felszín felé törne. A szakértők szerint lehetetlen megmondani, hogy lesz-e kitörés, vagy pedig a vulkán idővel lecsillapszik még a föld alatt.

photo_camera A vulkán felülről, augusztus 23-án (ARNI SAEBERG / AFP)

A térségben 1996 óta nem mértek ennyire erős földrengést. Errefele amúgy települések nem nagyon vannak, csak egy rakás vulkán láncolatba összekötve, amiket hó fed, körülöttük pedig gleccserek vannak. Azt a pár száz embert, főleg turistát, aki errefele lakott, már korábban kitelepítették. Az egész térség gyakorlatilag egy hatalmas nemzeti park.

photo_camera (AFP)

Ami miatt most aggódni kell, az egyrészt egy kitörést követő esetleges áradás, másrészt pedig a légi forgalom ismételt összeomlása. 2010-ben több mint százezer járatot kellett törölni, mert kitört egy másik izlandi vulkán, az Eyjafjallajokull.

Szakértők szerint a föld alatti aktivitás most északra tart, és a legerőteljesebb mozgások már nem is a gleccser alatt történnek. A földrengések most valószínűleg azért történnek, mert a magma átfolyása megváltoztatta a nyomást odalenn. Ha ez a folyam megállna, azzal leállhat a szeizmikus mozgás is. A másik lehetőség persze az, hogy a magma eléri a felszínt, és kitör a vulkán. (BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.