Felébredt az óriáscápa, reszkethetnek a kishalak. Aki eddig napelemet, napkollektort akart szerelni a háza tetejére, netán öreg gázkazánját akarta korszerű, kondenzációs készülékre cserélni, vagy a hőszivattyú gondolatával kacérkodott, kis cégek tömkelegéből kellett, hogy kiválassza a kivitelezőt, többnyire próba-szerencse alapon. Mostantól más a helyzet, Magyarország egyik legnagyobb energetikai szolgáltatója, a kétmillió ügyfelet számláló ELMŰ-ÉMÁSZ is beszállt az internetbe a korszerű háztartási energetikai kisberuházások piacába.
A Váci út - Dózsa György út sarkára, az ELMŰ-ÉMÁSZ székházába kaptunk meghívót sajtótájékoztatóra. A barátságos műemléki homlokzat mögött a földszinten látványos bemutatótermet alakított ki a cég, ahol jópofa kis játékokkal, interaktív kalkulátorokkal illusztrálják a napelemes, szélerőműves rendszerek működését, az átgondolt házépítéssel elérhető energia-megtakarítást, a hőszivattyú működésének varázslatát és egyebeket.
De most nem ilyen piszlicsáré technikai részletekkel foglalkoztunk, hanem az ELMŰ új üzletágának megszületésével, ami alapjaiban rendezheti át a hazai lakossági energetikai fejlesztések piacát. Az ELMŰ ugyanis úgy döntött, immár nem csak szolgáltatóként adja-veszi az áramot a polgároknak és polgároktól, hanem saját szakembereivel (illetve a szigetelések, fűtéskorszerűsítések esetén alvállalkozókkal) ki is építi a napelemes vagy napkollektoros rendszert, a hőszivattyús klimatizálást vagy beszereli az új kondenzációs gázkazánt, ahol ilyet szeretne a család. A berendezésekre, kivitelezésre az ELMŰ-ÉMÁSZ tíz év garanciát vállal, vagyis minden eddigi ajánlatnál megalapozottabban lehet megtervezni például egy új napelemes áramtermelő rendszer telepítésének megtérülési idejét.
Az enhome.hu oldalon találhatók azok az információk, előzetes adatkérő lapok, amivel el lehet kezdeni a tervezgetést. Terv van, pénz nincs? Ez is megoldható. Vicces, hogy egy német energiacég és egy osztrák bank közös vállalkozásában indul el végül az első, komolyabb energiatakarékossági és megújuló energiás hitelrendszer - hiszen a FIDESZ már a 2010-es választások előtt kampányolt egy majdani Zöld Bankkal (igaz, főleg a panelfelújítások kapcsán). Négy év után létre is jött egy nagyszabású Zöld Hitel konstrukció, de nem a magyar kormány, még csak nem is ősmagyar cégek csinálták meg, hanem az RWE (az ELMŰ-ÉMÁSZ német tulajdonosa) és az ERSTE.
Az ERSTE finanszírozási termékével egy és ötvenmillió forint közötti összegben, jelzálog-alapú hitellel, kb. 6 százalékos teljes hiteldíj-mutatóval lehet hozzájutni azokhoz a 2-30 év futamidejű hitelekhez, amikből a fűtés-korszerűsítés, a napelem- vagy napkollektor-telepítés megfinanszírozható. A Zöld Hitel néven indított új banki termék akár önerő nélkül is lehetővé teszi mondjuk egy napelemes rendszer felszerelését a háztetőre - a hitel törlesztésének nagy részét pedig a rögtön lezuhanó villanyszámlából meg is lehet oldani. (Aki fázik a jelzálogtól, ingatlanfedezet nélkül is vehet fel Zöld hitelt, de a THM ilyenkor icipicit magasabb. 2,5-3-szoros.)
Nyilván nem véletlen az időzítés. Az idén induló új EU-s finanszírozási ciklusban alighanem minden korábbinál nagyobb arányban jelennek majd meg lakossági energetikai beruházások támogatásai, hiszen vállalása szerint 2020-ig Magyarországnak is legalább 13%-ban megújuló energiából kell fedeznie energiaellátását. Új nagy megújuló energiás erőmű ilyen rövid távon már nehezen képzelhető el (meg a Paks 2-es tervek sem ilyen szándékokra mutatnak, ugye), vagyis, ha a kormány nem akarja, hogy elmarasztalják az országot, a lakossági energiatermelést és-megtakarítást célszerű ösztönöznie, még ha ez totálisan ellentmond az eddigi rezsicsökkentéses kampánynak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.