A Rockefeller-család neve hallatán két dolog ugrik be azonnal az embernek: cilinderes, szivaros nagykapitalisták és olajbiznisz. A vagyonát az előző előző századfordulón a Standard Oil létrehozásával megalapozó család most érdekeset lépett.
Az elkövetkező öt év során a család 850 millió dollár törzstőkéjű Rockefeller Brothers Fund nevű, humanitárius célokat szolgáló alapja eladja a fosszilis energiahordozók kitermelésében és feldolgozásában lévő érdekeltségeit, és nem másba fekteti azokat, mint megújuló energiaforrások kutatásával és felhasználásával foglalkozó vállalatokba. És nem ők az egyetlenek: Rockefellerék neve azért került bele a hírekbe, mert ők a legismertebbek abban a 650 magánszemélyből és 180 intézményből álló befektetői körben, mely összesen nagyságrendileg mintegy 50 milliárd dollárt csoportosít át szénből, olajból, gázból napba, szélbe, árapályba, meg még ki tudja, mibe.
A döntés fő oka: az elvileg az emberiség hosszú távú érdekeit szolgáló filantróp Rockefeller-alap nem működtethet olyan cégeket, melyek egyebek mellett az emberiség CO2-emissziójának serkentésével áttételesen vagy közvetlenül humanitárius katasztrófák okozójává válnak. A bejelentést Valerie Rockefeller Wayne, az alap elnöke, a legendás John D. Rockefeller ükunokája úgy időzítette, hogy a ma kezdődő new york-i ENSZ-klímakonferencia résztvevőinek legyen min gondolkodniuk az elkövetkező napokban.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.