A Nemzetközi Valutaalap (IMF) borúlátóbban látja már a nemzetközi gazdaság növekedési lehetőségeit, és figyelmeztetett, hogy a válság utáni helyreállás gyenge és egyenlőtlen. A szervezet éves prognózisában viszont a magyar növekedési kilátásokat a korábban vártnál jobbnak értékelte.
Erre az évre a globális piacon az IMF 3,3 százalékos növekedést vár, míg júliusban még 3,4 százalékot jósoltak. Jövőre pedig 3,8 százalékos globális gazdaságélénkülést várnak, míg a korábbi előrejelzésük 4 százalékról szólt. A mostani visszanyeséshez az eurózóna, az oroszok, a Közel-Kelet és Japán problémái kellhettek.
Az IMF vezető közgazdásza, Olivier Blanchard arról beszélt, hogy míg egyes országok kijöttek már a válságból, bőven akadnak még, akik küzdenek. Európa pedig többsebességben áll talpra.
Nagyot javultak viszont az amerikai gazdasággal kapcsolatos kilátások, 0,5 százalékos helyett 2,2 százalékos bővüléssel számol a valutalap. A legnagyobb pofont a japán gazdaság kapta, növekedési kilátásaikat 0,9 százalékra mérsékelték az idei évre. Ebbe a forgalom adó csökkentésének (nyolcról öt százalékra) a vártnál nagyobb hatása játszhatott bele.
Javult viszont a magyar gazdaság várható teljesítménye, az IMF szerint 2014-ben 2,8 százalékkal, 2015-ben 2,3 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság. Az IMF nyári országjelentésében még 2 százalékos idei és 1,7 százalékos jövő évi növekedés szerepelt.
A mostani becslése szerint Magyarországon az infláció gyorsulása várható: 2014-ben 0,3 százalékkal, 2015-ben 2,3 százalékkal nőhetnek a fogyasztói árak. A GDP-arányos folyó fizetési mérleg többlete 2014-ben 2,5 százalék, 2015-ben 2 százalék lesz.
A valutaalap előrejelzése szerint kedvező, hogy a munkanélküliség az idei 8,2 százalékról jövőre 7,8 százalékra mérséklődik. Igaz, az IMF nem foglalkozik azzal, hogy a foglalkoztatottsági statisztikákat jelentősen befolyásolja a közfoglalkoztatás és az országot elhagyó szakképzett munkaerők kiesése is.
A szervezet szerint 2014-ben magasabb lesz a magyar gazdasági növekedés a laza monetáris politika és a nagyobb közkiadások miatt, de 2015-re romlik a monetáris környezet és a fiskális politika szigorítása várható.
A régiós országok közül Lengyelországban idén 3,2 százalékos, jövőre 3,3 százalékos növekedés lehet, Csehországban mindkét évben 2,5-2,5 százalékos, Romániában 2014-ben 2,4 százalékos, 2015-ben 2,5 százalékos növekedéssel kell számolni. (BBC, MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.