A novemberi Budapest Science Meetup-on Kis Viktor (ELTE, Anatómiai, Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszék) arról beszélt, hogy mi vezet a Parkinson-kór kialakulásához és miért csak embereknél fordul elő.
Az előadó összefoglalója:
A Parkinson-kór egy gyógyíthatatlan, idegsejtpusztulással együtt járó idegrendszeri betegség. Hosszú ideje a kutatók érdeklődésének középpontjában áll, ám a betegség kialakulásának okai mind a mai napig tisztázatlanok. Az eddig megjelent tanulmányok legnagyobb része a betegségben érintett alfa-szinuklein fehérje megváltozott működésével és a betegségben betöltött szerepével foglalkozott. Az izgalmas kérdés az, hogy noha az alfa-szinuklein fehérje az idegrendszer számos sejttípusában megtalálható, ezen idegsejttípusoknak mégis igen kis része érintett csak a Parkinson-kóros betegekben. Mi lehet az oka annak, hogy egyes sejtek érzékenyebbek a betegség iránt, míg mások nem? Miért csak az ember lesz Parkinson kóros, és a többi emlős állat nem? Előadásomban azt szeretném bemutatni, hogy mi a tudomány legfrissebb álláspontja a fenti kérdésekről.
Az előadás teljes verziója itt tekinthető meg:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.