Bernben, a svájci parlament előtt tüntettek aktivisták a héten, minden arra járó képviselő kezébe egy szórólapot nyomva, azt szorgalmazva, hogy minél előbb szülessen törvény, ami megtiltja a kutya- és macskahús megevését.
Már maga a tüntetés oka némileg meglepő lehet, pedig nem egy viccpárt viccakciójáról van szó. Míg jellemzően a kutya- és macskahús fogyasztását ázsiai országokkal szokás összefüggésbe hozni, és ezt a kérdést Európa nagy részén szigorú tabuként kezelik, a Washington Post most arról ír, hogy Svájcban közel sem ennyire egyértelmű a helyzet.
Az országban ugyanis egy jóval szabadelvűbb hozzáállás van érvényben a húsfogyasztással kapcsolatban, például lóhúst sem kifejezetten nehéz találni az ország éttermeiben, és egyes vidéki régiókban előfordul bizony a kutya- és macskaevés, főleg karácsony táján.
2012-ben a svájci Tages Anzeiger részletes riportban foglalta össze, hogy fordul elő ilyesmi az ország közepén és keleti részén fekvő rurálisabb vidékeken, ahol hivatalos vágóhidak ugyan nincsenek, de a gazdálkodók sokszor maguknak vágják le a máshol háziállatként tartott állatokat.
A mostani tiltakozó kampányban 16 ezer aláírást gyűjtöttek össze, ezek segítségével akarják elérni a törvényi szabályozást. Ha pedig 50 ezer aláírást sikerül összeszedniük, népszavazást is kiírathatnak. Az SOS Chats Noiraigue nevű szervezet vezetője, Tomi Tomek szerint a svájciak nagyjából három százaléka fogyaszthat alkalmanként kutyahúst.
2013-ban a szervezet ért már el sikert, ekkor sikerült betiltani, hogy macskaszőrmét lehessen árulni az országban. Ugyanakkor 1993-ban volt már az evés kérdése a parlament előtt, akkor viszont a svájci politikusok úgy döntöttek, hogy ennek eldöntését mindenki saját morális megfontolására bízzák.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.