Hiszi vagy sem, a CIA ügynökei nem különleges trükkökkel, hanem a józan paraszti ész diktálta taktikával játsszák ki a határőröket, ha fedett küldetésen vannak, vagyis hamis dokumentumokkal, álnéven utaznak.
Ez derült ki abból a két útmutatóból, amit a Wikileaks vasárnap publikált. Mindkét útmutatót titkos, sőt, "noforn" jelzésű, ami arra utal, hogy még a külföldi partnerszolgálatok munkatársainak sem lehet megmutatni.
Az első, a "Surviving Secondary" (.pdf), vagyis túlélni a másodlagos ellenőrzést című, 2011-ben készült útmutató olyan egyszerű tanácsokat ad a bejutásra, hogy
az ügynök próbáljon ne feltűnni.
Ha pedig mégis feltűnne, és félrehívnák komolyabb kikérdezésre, akkor a lényeg, hogy
jól begyakorolt, hiteles és összefüggő háttértörténete, ún. legendája legyen az ügynöknek.
Példaként egy olyan ügynök esetét említik, akit azért állítottak félre a határon, mert a bőröndjén robbanószer nyomait találták. Neki sikerült meggyőznie a határőröket arról, hogy csak egy terrorelhárító képzésen vett részt Washingtonban.
A másik, 2012-ben készült és a schengeni határellenőrzési rendszerről írt útmutató (.pdf) leglényegibb pontja, hogy az európai központi vízumellenőrzési rendszer
nem kémelhárítási céllal készült, így alig jelent veszélyt a fedett ügynökökre.
A jövőre beüzemelendő EES (Entry/Exit System) már nagyobb kihívást fog jelenteni, ez ugyanis minden, a schengeni övezetbe beutazóról rögzíti azt is, hogy mikor utazik ki, vagyis itt már észben kell tartani, hogy egy ügynök éppen melyik személyazonosságát mikor használja.
Az első dokumentumban Ferihegyről is szó van:
És az is kiderült, hogy minderről
még 2007-ben, a magyar Nemzetbiztonsági Szakszolgálattól értesültek egy információcsere keretében.
(Via Wikileaks, EU Observer)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.