Németh Lászlóné, Németh Lászlóné…Most akkor ő a Marika, vagy az Irénke? Nyitnom kéne már egy külön excelt ezeknek a céges kontaktoknak, hát hogy lehet így megszólítani valakit. Főleg levélben.
Kedves Lászlóné? Nyilván nem. Egy fél ország szórakozott eléggé igazságtalanul Laci nénin, aki semmi mást nem tett, csak a magyar hagyomány szerinti asszonynevét használta fejlesztési miniszterként is. A keresztnevét, a Zsuzsannát szinte senki sem tudja. (Ennek persze előnye is van, a több női politikussal szemben őt legalább nem sértegették lekezelően, a keresztnevét becézve.)
Ez is egy hungarikum.
A világon sehol nem tették ugyanis ennyire nyilvánvalóvá, hogy az asszony a férje "tulajdona", és amint bekötik a fejét, ő már különálló személyként nem létezik. Az 1700-as évektől kezdve a huszadik század elejéig házas magyar nőt már szinte kizárólag csak Valaki nejének hívhattak, a keresztneve vagy a korábbi családneve nélkül. (Akit bővebben érdekel, az itt olvashat erről.)
Persze híres és saját jogon híressé lett nők sokszor büszkén őrizték meg autonómiájukat a névviselés terén (legalábbis a nyilvánosság előtt): elég ha Szendrey Júliára, vagy Török Sophie-ra gondolunk, de az orvosok, tudósok, vagy közéleti pályán karriert csináló nők is rendszerint nem a -né alakot használták, legalábbis a munkájuk során nem. (Kivételek is akadnak: két női miniszter, számos sportoló is a férje nevén lett ismert, és a jelenlegi fődemográfus-helyettes, Pongrácz Tiborné is, aki egyébként Marietta.)
Habár napjainkban újra sokféleképp hívathatják magukat a férjes asszonyok, sőt a férfiak is felvehetik feleségük vezetéknevét, esetleg kölcsönösen viselhetik mindketten mindkettejük családnevét, szép számmal akadnak friss, vagy régről maradt -nék hazánkban. Bár most épp kevésbé divatos a keresztnevet sem megtartó asszonynév, és inkább a lánykori családnevet is megtartó, kötőjeles megoldás a gyakoribb, de egyre többen megtartják lánykori nevüket, a házasságkötéssel nem váltanak családnevet.
Így egyre furcsábbnak tűnik a -nék létezése. Pedig vannak néhányan, akik sokra vitték, így akár az örökkévalóságig őrizzük majd a férjeik nevét.
Szegény Veres Pálnéról is kevesen tudják, hogy Hermin volt keresztneve, és az általa alapított gimnázium máig férje Veres Pál nevét őrzi híven.
Illyés Gyuláné (Kozmutza Flóra) könyvet írt férje nevének állítva örök emléket.
Mathiász János borász pedig hőn szeretett feleségéről nevezett el egy szőlőfajtát, amelyből megalkotta a Mathiász Jánosné muskotályt. (Köszönjük Bukovics Martinnak)
A sportcsarnok ugyan nem stadion, de Emszt Kálmánné neve tán örökké fennmarad a Siketek és Nagyothallók Sportcsarnokának homlokzatán hirdetve Emszt Kálmán nevét.
Nők, akik a halhatatlanná tettétek férjeitek nevét, előttetek tisztelgünk!
Ha tudtok, mondjatok még híres -néket, nehogy feledésbe merüljenek!
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.