Színes, magyar játékfilm, 98 perc, 2014
(Facebook, Port.hu)
Sztori: Csudapesten, amely hasonlít Budapestre, csak éppen nem a szocializmus, hanem valami vérszegény kapitalizmus tombol benne, éldegél egy szende szingli, aki lassan harmincas éveibe fordul. Igazi pasija még nincsen, lassan az is kiderül, miért...
„Wes Anderson mellett eszébe juthat még a nézőnek Amelie is, csak hát ez ezerszer jobb, mint az a szörnyen érzelmes, szemmeregetős francia változat. (...) Végre valaki ki meri mondani, mi az a szerelem.”
9 /10
„ez tehát egy mese, de a darkosabb, grimmes vonulatból, itt nincs cécó, valaki mindig elpatkol. Mi pedig még mindig vigyorgunk, mert ez egy fekete komédia is, amiből A nyomozó óta nem sok volt hazánkban az Isteni műszakon és az Utóéleten kívül.”
8 /10
"Összesen két kifogásom van: 1. Ha már ennyire extrém az alaphelyzet, simán vadabb vizekre is evezhetett volna a sztorival. 2. Ehhez a vad műfaj- és stílusegyveleghez egy kicsit gyorsabb tempó jobban illett volna.”
8 /10
„Tövisházi Ambrusnak és Csengery Dánielnek sikerült az, ami magyar filmben olyan ritkán valósul meg: a zene nem csak kötelező kellemetlen eladható melléktermék lett, hanem szerves módon kapcsolódik a sztorihoz és óriás léptekkel segíti a filmet, a kamu rockabilly-számok pedig saját jogukon is slágerek lehetnének.”
8 /10
„Szóval egy csomó tehetséges ember itt valami nagyon jót csinált. Hogy vevő lesz-e a hazai közönség erre a szokatlan, bohókás vígjátékra, képtelenség megsaccolni, én legalábbis picit sem igazodom már el a nézőkön. ”
9 /10
„A Liza, a rókatündérrel megérkezett végre az a magyar film, amire összeteszi a kezét a kritika, a szakma, amit meg lehet mutatni az összes külföldi havernak, a szülőknek, talán még a nagyszülőknek is”
9 /10
„Ez a típusú "csendes", az abszurd helyzeteket kedvelő humor egyáltalán nem jellemző a mostani magyar komédiákra, sőt a könnyedebb közönségfilmek régóta nem látnak tovább az alpári, altesti poénoknál. A Liza különcsége vitán felül nagy űrt akar betölteni a magyar filmtörténetben.”
8 /10
„Az abszurd romantikus vígjáték meghatározás nem hülyeség: a film hol morbid, hol végletekig naiv, de leginkább nagyon ötletes és jópofa.”
8 /10
„Nem menthetetlen film tehát a Liza, a rókatündér, sőt, élvezhető darab, üde színfolt a sokáig Tarr Béla epigonok által uralt honi művészfilmes palettán. Ha kicsit összeszedettebb, átgondoltabb és célirányosabb lenne, talán még maradandó alkotás is válhatott volna belőle.”
7 /10
„Ha csak annyit tudnék egy filmről, hogy Csudapesten játszódik, nem biztos, hogy rohannék megnézni, de a rendező és munkatársai olyan magabiztossággal és következetességgel építik fel ezt a mondjuk, hogy a 60-as évek Budapestjét kapitalizmussal megbolondító, retrós világot, hogy öröm benne mozogni.”
7 /10
„Hát ennek is eljött az ideje. Újra egy élvezetes, ötletes és nagyon szórakoztató romantikus vígjátékot termelt ki kicsiny hazánk.”
8 /10
„Romantika, percenkénti geg, kultúrák kvázi egybeolvasztása és szeleburdi figurák díszes tárháza a Liza, a rókatündér, amit csak ajánlani tudok mindenkinek megtekintésre.”
8,5 /10
„Ugyanakkor ez a precíz, minden tekintetben átgondolt, jó dramaturgiájú, megfontolt és magabiztos építkezés okozza azt is, hogy a Liza... egészében véve annak ellenére sem tud igazán zsigeri hatást elérni, hogy önmagában minden része remekül megállja a helyét.”
8 /10
„E mozi legalább annyira japánfetisiszta, mint a Kill Bill, zsánerfilmként pedig posztmodern mű, azaz gyermekdeden játékos és stilizált, ironikus és önreflexív. ”
9 /10
„Balsai Móni szerény megjelenése naivsága és jóhiszeműsége, David Sakurai olykor hőn szerelmes, máskor halálosan féltékeny énje, Bede Fazekas kitartó és komikus macsóalakja, Reviczky megunhatatlan poénjai és Schmied retro-Casanovaként, a sokszínű színészgárda együtt hozták létre a film egyedi és varázslatos atmoszféráját.”
7,5 /10
„Nyolc év nagy idő, és nagy eséllyel az alkotók akaratán kívül húzódott el ennyire a produkció. Ez azonban arra mindenképp jó volt, hogy kompromisszummentes alkotást hozzon létre a hatalmas stáb.”
8 /10
„Sokszori megnézésre is én megmondom őszintén imádtam ezt a filmet!”
8 /10
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.