Beavatási rítus. Lányok milliói számára ez a mai napig azzal egyenlő, hogy nemi szervüket brutálisan megcsonkítják. Kővel, üveggel, késsel, mikor mi akad. Javasasszonyok, „szerencsésebb” esetben, mint például Egyiptomban, jellemzően a higiéniára is adó orvosok végzik el az illegális és életre szóló csonkolást.
A legbrutálisabb esetben nem csupán a csiklót, de a kisajkakat is ki- és levágják, majd összevarrják a hüvelybemenetet.
Így a közösséghez tartozó nők nem csak hogy soha életükben nem élvezhetik a szexet, de az összeöltött altesti részek miatt sokuknak súlyos problémákat okoz a vizelés, a székletürítés, a menstruáció és bizony a szülés is, ami után (már ha túlélik a vajúdást) többnyire újra összeöltik az ajkakat. A rituálé követői szerint így lesz hűséges, erkölcsös, tiszta asszony a lányból, ezért könnyebben és jobb feltételekkel lehet majd férjhez adni.
Az Afrika bizonyos részein és a Közel-Kelet egyes országaiban bevett szokásnak semmi köze a férfiak körülmetéléséhez, egy férfi ilyen mértékű megcsonkítása nagyjából a teljes makk levágásával lenne egyenértékű. A dolognak vallási alapja vagy indoka sincsen. Keresztények és muszlimok körében egyformán előfordul, annak ellenére, hogy a legtöbb országban már évek óta tiltja a törvény.
A beavatkozás egyetlen célja az, hogy örömtelenné tegyék a nők számára a nemi életet. Vannak országok, ahol a nők négyötödének kell elszenvednie kiskamasz korában ezt a kínzást, világszerte 120-140 millió megcsonkított nő él.
A napi nyolcezer gyereklány közül naponta számolatlanul halnak bee a borzalmas higiéniai viszonyok között végzett műtétekbe és azok szövődményeibe. Aki túl is éli a csonkítást, a testi és lelki sebeket egész életén át magán viseli. A helyreállítás, vagy legalább részleges helyreállítás nem, vagy csak nagyon kevesek számára - és nekik is csak a nyugati világban - érhető el.
Az ENSZ és az Európai Bizottság jelentős részben az apákat megcélzó kampányt indított a nők megcsonkítása ellen, azonban egyelőre csak olyan részeredményekkel adnak alapot a bizakodásra, mint hogy a közelmúltban Nagy-Britanniában és legutóbb Egyiptomban is bíróság elé állítottak ilyen illegális műtétet végző orvosokat, vagy hogy az ebola által érintett területeken a vírusfertőzéstől való félelem miatt visszaesett az ilyen beavatkozások száma.
Az Európai Unió területén is körülbelül félmillió megcsonkított nő él, jelentős részben első generációs bevándorlók, de nem csak ők. A lányokat sok család "hazautaztatja" iskolai szünidőben, hogy elvégeztessék rajtuk a beavatkozást, sőt szakértők szerint csak London körzetében naponta két lányt vetnek alá ennek a barbár szokásnak. Szeptember óta már több mint 2600 helyreállító műtétet végeztek el brit kórházakban FGM-túlélő nőkön. Magyarországon a becslések szerint körülbelül 170-350 megcsonkított nő élhet.
A Seattle Globalist cikke szerint a tiltás és a felvilágosító kampányok mellett Kenyában újabban valami egész mással próbálkoznak, hogy véget vessenek a csonkításoknak. Kéthetes tábort szerveznek a lányoknak, akik a női beavatási ünnep csúcspontjaként hajnalig énekelnek és táncolnak. A 9-12 év közötti lányok gyöngyöket és díszes ruhákat kapnak a szertartásra, és két héten át a nők közösségben betöltött szerepéről tanulnak. Táncolnak, népdalokat énekelnek, különféle állatokat vágnak le, majd a hagyományos maszáj szokások szerint isznak azok véréből, ezzel szimbolizálva a közösség egységét és a felnőttkort.
Ezekben a táborokban arra is felhívják a figyelmet, hogy folytassák a tanulmányaikat, és a megfelelő időben menjenek férjhez. A közösség tagjai is hivatalosak a ceremóniára, együtt ünneplik az immár nővé vált lányokat. Az új ceremónia célja, hogy véget vessen a csonkítás barbár hagyományának.
Mivel a dél-kenyai maszájoknál is évszázados gyakorlat volt a női nemi szervek megcsonkítása, így nem kis lépés lenne, ha ezt felválthatná a jóval békésebb ünnep.
Hogy Ománban, Jemenben, az Egyesült Arab Emirátusokban, Bahreinben, Malajziában és Indonéziában, Dzsibutiban, Etiópiában, Kenyában, Szudánban és a többi, az alábbi térképen látható helyeken mikor vetnek véget a csonkításoknak, még nem tudni, de több világszervezet és kormány is vállalta, hogy összefogva a vallási vezetőkkel igyekeznek véget vetni a szokásnak.
A UNICEF térképe nagyobb méretben itt érhető el.
A nyitókép az Amnesty International vezette női nemi szerv csonkítás (FGM) elleni kampány szimbóluma.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.