A tömegtüntetést szombat este rendezték, és a tiltakozók fő üzenete az volt, hogy Benjamin Netanjahu helyett új miniszterelnökre van szüksége az országnak.
Az "Izrael változást akar" nevű rendezvény főszónoka Meir Dagan tábornok, az izraeli titkosszolgálat, a Moszad egykori főnöke volt, aki arról beszélt, hogy az ország történetének legsúlyosabb vezetési válságát szenvedi épp el, és a kampányban Netanjahút semmi más nem foglalkoztatja, csak a saját politikai túlélése. Dagan elmondta azt is, hogy ő nem politikus, nem is közszereplő, nem is akar indulni semmiféle tisztségért, de mivel korábban három miniszterelnökkel is dolgozott együtt, tudja, hogy létezik alternatíva.
„Az ellenségtől nem félek, a vezetésünktől viszont tartok”
- jelentette ki a titkosszolgálatot 2002 és 2012 között vezető tábornok. Ő is, mint a tüntetés egy másik felszólalója, az egykori tábornok, Amiram Levine is apartheidként írta le azt az állapotot, ami felé Izrael jelenleg tart.
A rendőrség becslése szerint 40, a szervezők szerint 80 ezer ember vett részt a tüntetésen.
Michal Kestan-Kedar, egy a gázai övezetben tavaly elhunyt alezredes özvegye azt kérte a résztvevőktől, hogy olyan jelöltre szavazzanak, aki nem küld katonákat egy újabb háborúba.
Igen, miniszterelnök, valóban az élet a fontos, de lehetetlen hogy állandóan Iránról beszéljünk, és közben elfordítsuk a fejünket a palesztinokkal folytatott véres konfliktusról, ami olyan sok vérünkbe került.
- mondta a színpadon.
A rendezvényt az Egymillió kéz nevű, két államot támogató izraeli magánszemélyek által alapított szervezet hívta össze, melynek célja, hogy leváltsák a mostani kormányt. Az országban március 17-én lesznek választások. Három nappal korábbanra, ugyanerre a térre egy Netanjahu-párti tömegtüntetést jelentettek be. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.