A Meteocontrol GmbH, a német meteorológiai cég érdekes közleményt adott ki pár nappal a napfogyatkozás után. Néhány számmal illusztrálták, mekkora stresszt is jelentett ez a kis égi látványosság az elektromos háttériparnak, és hogy már most milyen fontos a nap- és szélenergiát hasznosító kisebb-nagyobb erőművek teljesítményének tervezésében az időjárás pontos előrejelzése.
Március 20-án a német napelemek teljesítménye 13 gigawatt volt, amikor a Hold elkezdett bepofátlankodni a Nap elé. Ezután 45 perc alatt 5 gigawattra esett a szolár-erőművek teljesítménye, majd szintén háromnegyed óra alatt 20 gigawattra kúszott vissza. (Németországban egyébként jelenleg 38 gigawattnyi kapacitás épült már ki napelemekből, 1,4 millió regisztrált napenergia-hasznosító telep van az országban.)
Ez az ingadozás nyolc átlagos nukleáris erőmű teljesítményének felel meg (Paks is két gigawattot tud), vagyis a Nap-Hold bújócska olyan hatással volt a német elektromos hálózatra, mintha másfél órán belül leállt majd újraindult volna hét-nyolc Paks az országban.
Egy ilyen ingadozást csak nagyon precíz meteorológiai előrejelzésekkel lehet kezelni. A napfogyatkozás német területen 66 és 83% közötti mértékben változott földrajzi helyzettől függően, ezeket a változókat is be kellett kalkulálni az előrejelzésekbe, hogy a kisegítő energiaforrásokat megfelelő ütemben kapcsolják a hálózatra a szolgáltatók. A végeredmény teljes siker: zavartalanul, áramszünet nélkül úszták meg az eseményt a németek.
A Meteocontrol jelentése arra is felhívja a figyelmet, hogy a jövőben, ahogy az országban várhatóan tovább folytatódik a megújuló energiaforrások aránya a termelésben, egyre nagyobb jelentősége lesz a megbízható meteorológiai előrejelzéseknek. Ilyenek ezek a németek, semmi humoruk; már most se tudnának egy jóízűt röhögni, ha náluk is becsúszna egy tripla csütörtök:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.