A magyar nők átlagosan közel 80, míg a férfiak csak 74 éves korukig élnek. Ez a különbség nincs nagyon másként a világ többi részében sem, de a férfiak nálunk különösen korán halnak.
A nagy különbség oka kisebb részt genetikai (20-30% erejéig), a többi életmódtól függ. Mit és mennyi dolgozunk, mit eszünk, mennyit mozgunk, mennyi veszélyes hülyeséget csinálunk, használunk-e fogselymet, alszunk-e eleget. Nap mint nap jelennek meg különféle kutatások arról, mi is a hosszú élet titka.
Ezek azonban nem világítanak rá igazán arra, hogy a két nem átlagos életkora között miért tátong években mérhető különbség.
Azt már kimutatták, sőt külön és friss kutatási terület, hogy a nőket és a férfaikat más kórok gyötrik. Egyre több betegségről is kiderül, hogy nemcsak gyakoribbak az egyik nemnél, de mások a tüneteik, és más kezelési módokat igényelhet ugyanaz a betegség nők és férfiak esetében.
Például a depresszió esetében már közhely, hogy a férfiak gyakran nem ismerik fel a tüneteket, vagy tagadják a probléma súlyosságát, ellenben többször próbálják alkohollal vagy droggal kúrálni a lelki betegseik tüneteit. És ez más problémák esetén is igaz, például a pálinka a szuvas fogat sem gyógyítja.
A Huffington Post egyik szerzője nemrég megfejteni vélte, hogy igazából miért is élnek tovább a nők a férfiaknál. Szerinte
azért halnak korábban a férfiak,mert arra tanították őket, hogy elhallgassák a testi bajaikat.
Ezzel szemben a nők buzgó kibeszélők, az idősebb nők egészen fantasztikus teljesítményekre is képesek ezen a téren, mindenkinek van ismerőse, rokona, aki akár órákig képes beszélgetni csakis a saját testét érintő egészségügyi problémákról.
De már egészen fiatal korban is a nők az életmódtanácsok, egészségüggyel foglalkozó cikkek törzsolvasói, és bár a felmérések szerint rosszabb az egészségügyi állapotuk és a közérzetük, mint a férfiaknak, a nők azok, akik hamarabb eljutnak az orvoshoz a panaszaikkal.
Nem csak diétából, vagy gyógynövényből ismer a legtöbb nő vagy féltucatot, de a nők többször fordulnak a Google-doktorhoz is. Tájékozódnak minden nyavalyáról, ha pedig elakadnak, megbeszélik a barátnőkkel, rokonokkal vagy a szomszédasszonnyal, mire gyanakodnak, mi történik a testükkel, milyen gyógyszereket szednek. Diagnosztizálják egymást vagy szinte bárkit, javasolnak egymásnak gyógymódokat, orvosokat és intézményeket.
Férfitársaságban ezzel szemben elég ritkán beszédtéma az egészségi állapot, de még a közérzet megvitatása is. Baj, hogy nem foglalkoznak ezzel eleget. Úgy tanították, hogy ez a fecsegés nem férfias, ilyet egy férfi nem csinál. Az erős férfiak mítosza elfedi a természetes és fontos problémákat. Sajnos.
Sokan nem mennek időben orvoshoz, hanem addig halogatnak, amíg a tünetek el nem érik azt pontot, ahol már nem tudják azokat figyelmen kívül hagyni. Szomorú, de olyan is van (nem is ritkán), hogy a halogatás csak egy környezetükben élő nő (feleség, anyuka, barátnő) rábeszélésére törik meg. Ebből következik az is, hogy feleség vagy élettárs hiányában különösen korán hal a magyar férfi.
Nagyon úgy fest, hogy ha a férfiak hosszabb ideig akarnak élni, el kell kezdjenek tudomást venni és beszélni a testi bajaikról. Rajtuk áll.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.