Bárki bármit is mond, a japánok csakazértis kinyírnak 4000 bálnát

külföld
2015 április 14., 14:36
comments 103

A Nemzetközi Bálnavadászati Tanács (IWC) ugyan hétfőn visszautasította Japán kérelmét arról, hogy a következő 12 évben 4000 bálnát vadászhassanak le a Déli-sark körüli vizeken, Japánt ez aligha fogja visszatartani a terv véghezvitelétől.

„Úgy gondolom, hogy az év vége felé újrakezdjük a bálnavadászatot” – jelentette be Japán képviselője, Morishita Dzsodzsi a döntés után.

Japán valóban újrakezdheti a vadászatot, mert az IWC határozatainak semmilyen kötelező ereje nincs. Így hiába döntöttek úgy, hogy a japán kérelem nem kellően támasztja alá a „kutatási célokat”, amelyek alapján mentességet kaphatnának az amúgy 1986 óta érvényes általános bálnavadászati tilalom alól, nincs módjuk megakadályozni a vadászatot.

1987 óta, amióta Japán „kutatási célból” gyilkolja a bálnákat, eddig csak 2014-ben sikerült ideiglenesen megakadályozni a bálnavadászatot. Akkor a hágai Nemzetközi Bíróság Ausztrália és Új-Zéland ismételt panasza alapján hozott ideiglenes tiltó határozatot. Japán most azt állítja, hogy azóta a bíróság ajánlásai alapján átdolgozták kutatási programjukat.

Aminek állítólag az a célja, hogy megállapítsák a nőstény bálnák ivarérésének idejét, amihez évi ötven, 4-13 éves nőstény bálnát kell megölniük. De mivel a bálnák nemét nehéz meghatározni a szigonyozás előtt, összesen évi 333 bálnát kell lemészárolniuk, hogy megtudhassák ezt a valóban nélkülözhetetlen információt egy amúgy kifejezetten veszélyeztetett állatfajról. (Via Vice)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.