Több mint 2500 áldozata van a nepáli földrengésnek

külföld
2015 április 26., 19:48

A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nepálban legkevesebb 2430 ember életét oltotta ki a szombaton bekövetkezett természeti katasztrófa, Indiában és több másik környező országban pedig összesen 61 áldozatról tudni. Rajtuk kívül 18 ember vesztette életét a földrengés által kiváltott lavinában a Mount Everesten. A nepáli belügyminisztérium közlése szerint a sérültek száma több ezerre tehető.

Több, Nepálban tartózkodó magyarral továbbra sem tudta felvenni a kapcsolatot a konzuli szolgálat, ugyanakkor magyar halálos áldozatról vagy sérültről nem tudni.

photo_camera (PRAKASH SINGH / AFP)

A 7,9-es erősségű szombati földrengés volt a legsúlyosabb ilyen katasztrófa Nepálban az utóbbi 81 évben. A kutatási és mentési munkálatok még zajlanak, ezért a hatóságok abból indulnak ki, hogy az áldozatok száma nem végleges. A rengés epicentruma Katmandutól mintegy nyolcvan kilométerre északnyugatra, Lamjung közelében volt. A térség nehezen megközelíthető, a falvakhoz vezető utakat sziklagörgetegek zárták el.

A szombati földmozgás óta több utórengés is volt. A legutóbbi, vasárnapi - az amerikai földtani intézet (USGS) mérése szerint - 6,7-es erősségű volt. A rengés, amelyet a fővárosban, Katmanduban és annak 50 kilométeres környékén lehetett érezni, lavinák sorozatát idézte elő a Mount Everesten.

photo_camera Holttesteket égetnek elKatmandu mellett (PRAKASH MATHEMA / AFP)

A földrengés a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, a Himalájában pedig lavinákat indított el, amelyek a legfrissebb adatok szerint legalább 18 halálos áldozatot követeltek a hegymászó alaptáborokban. Az alaptábor feletti 1-es és a 2-es számú táborban tartózkodó mintegy száz hegymászó mind biztonságban van. Ugyanakkor nehéz lesz lemenekíteni őket, mert a Khumbu-gleccseren az alaptáborba vezető utat eltorlaszolta a nagy erejű szombati földrengés előidézte lavina.

A nepáli idegenforgalmi hivatal becslése szerint összesen legalább ezer hegymászó - köztük négyszáz külföldi - volt az alaptáborokban vagy feljebb a szombati földrengés idején.

photo_camera (PRAKASH MATHEMA / AFP)

A nepáli főváros, Katmandu romba dőlt épületei között van az UNESCO világörökségi listáján szereplő, a 19. század első felében épült, 9 emeletes Darahara-torony. Megrongálódott több másik világörökségi helyszín, számos buddhista és hindu szenthely, régi palota is.(MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.