3,4 százalékkal nőtt a GDP az idei első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, közölte a KSH az előzetes adatok alapján. Ez egy picivel rosszabb az elemzői várakozásoknál, viszont megegyzik a tavalyi utolsó negyedéves 3,4 százalékkal. Lassult viszont a növekedés negyedéves alapon, 0,9 százalékról 0,6 százalékra.
(A fenti ábra a szezonálisan és naptárhatással is kiigazított éves és negyedéves adatokat mutatja.)
A KSH szűkszavú megfogalmazása szerint az ipar járult hozzá a növekedéshez, ami azt jelenti, hogy a mezőgazdaság és a szolgáltatások nem szerepeltek olyan jól. Részletes adatokat viszont csak később kapunk majd, addig még a főszám is változhat.
Korábban a megfigyelők tétovák voltak, hogy mit várhatunk a gazdaságtól. A KSH havi adatai szokatlanul jók voltak az utóbbi időben, főleg azok, amelyek jól előre szokták jelezni a GDP alakulását (ipari termelés, kiskereskedelmi forgalom, export).
Másrészt viszont a tavalyi növekedést rengeteg egyszeri tétel segítette, ebből az irányból további bővülésére nem lehet számítani. Ezek közé tartozik, hogy a beruházásokat és az építőipart az uniós források időszak végi lehívása segítette, az autógyárak maximális kapacitásra növelték a termelésüket. A devizahiteles elszámolásból is csak egy egyszeri összeget kaptak a magyar háztartások.
A Portfolio.hu által megkérdezett elemzők becsléseinek mediánja 3,5 százalék volt az első negyedévre, de ez 2,8 és 4,2 százalék között szóródott. Az év egészére 3,0 százalék a medián várakozás, tehát az év második felére már némi lassulást várnak az elemzők.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.