Egy történet, amiben minden benne van a Facebook sötét oldaláról

facebook
2015 május 27., 23:08

"De hát én csak egy képet osztottam meg. Csak segíteni akartam."

Valószínűleg a legtöbb ember utólag ezzel magyarázza, hogy miért nyomott "Share"-t egy ismeretlen nő facebookos bejegyzésére. Közben kis híján tönkretették egy ártatlan férfi életét, amikor pedofíliával vádolták minden alap nélkül. Ma már a vádaskodó asszony féltheti az életét, tévedése miatt ellene fordult tömeg.

A történet néhány héttel ezelőtt kezdődött Melbourne-ben, Ausztráliában.

Egy férfi a Westfield Knox nevű plázában vásárolt, amikor egy bolt előtt meglátott egy Star Wars reklámot. A férfi kamasz fia nagyon szereti a Star Wars filmeket, ezért beállt a plakát elé, és lefényképezte saját magát, hogy elküldje a gyerekének a fotót. Miközben szelfizett észrevette, hogy egy közeli padról két kis srác bámulja, rájuk köszönt, mondta, hogy a saját fiának küldi a képet, aztán elsétált.

Egy 36 éves nő a közelben vásárolgatott, az ő gyerekei ültek a padon a Star Wars reklám közelében.

Az asszony valamivel távolabb állt, és mikor a férfi elővette a telefonját, akkor azt hitte, hogy a gyerekeiről csinál képeket, nem jött rá, hogy saját magát fotózza. Azt is látta, hogy a férfi valamit odaszól a gyerekeknek. Ő is előkapta a telefonját, és "titokban" lefotózta a gyanúsnak gondolt férfit.

A képet azonnal kitette a Facebookra.

"Nézzétek ezt a rémet! Ma ott mászkált a Knox bevásárlóközpontban, odament a gyerekeimhez és lefotózta őket. Követtem, és lefényképeztem, aztán szóltam a biztonságiaknak és a rendőröknek."

Ilyeneket írt a kép alá a nő.

Aztán elszabadult a pokol.

A képet rövid idő alatt több mint 20 ezer ember osztotta meg a Facebookon. A férfi akkor vette észre, hogy baj van, amikor még aznap délután a munkahelyén elkezdett csörögni a telefonja. Ismerősök és ismeretlenek hívták, pár órával később már halálos fenyegetéseket kapott.

Azonnal bement a rendőrségre, és elmondta, hogy mi történt. Felhívta ismerőseit, és a helyi lapokat, hogy tisztázza magát. Lassan sikerült meggyőznie az embereket, hogy tényleg nem tett semmi rosszat.

A tömeg ezután fordult az asszony ellen, aki a férfi képét a Facebookra rakta. Hiába adott interjút, kért bocsánatot, és ismerte be, hogy csak a rendőrségnek kellett volna szólnia, amikor gyanakodni kezdett, és nem ész nélkül felraknia a képet a Facebookra. Ma már ő kap halálos fenyegetéseket.

A nő felelősségét ugyan nem csökkenti, de sokkal kevésbé lett volna súlyos ez a történet, ha nincs 20 ezer ember, aki a szereplők vagy a körülmények ismeret nélkül kezdi el osztogatni a pedofilnak hitt férfiről készült képet.

A hasonló helyzetek elkerülésére két dolgot mindenképpen meg lehet tenni.

Egyrészt nem kell olyan emberek sztorijait osztogatni a Facebookon, akikről fogalma sincs, még ha igazán felháborítóak, vagy megindítóak is. Ha valami nagyon nyugtalanító lát, akkor a hatóságokat értesítse, az tényleg segíthet, ezzel szemben a "megosztás" szinte soha.

Ha bizonytalan egy kép eredetében (például egy eltűnt személynél), akkor a képen a jobb egérgombot nyomva a Googleben rákereshet arra a konkrét fotóra.

Így látni fogja, ha például külföldi, vagy évekkel ezelőtti hírhez jelent meg.

(Mashable, DailyMail, HeraldSun)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.