Az emberiség nagy tempóban meríti ki a Föld legnagyobb természetes talajvízkészleteinek harmadát, miközben fogalmunk sincs róla, hogy ezek mikor száradhatnak ki. A kutatók a NASA Gravity Recovery and Climate Experiment nevű küldetésének két műholdja segítségével mérték fel a Föld 37 legnagyobb talajvízmedencéjét. Arra jutottak, hogy a 37-ből 21-ben csökkent a vízszint. De ami még aggasztóbb, a 21, fogyóban levő medencéből nyolcnak egyáltalán nincs természetes utánpótlása, további öt alig jut friss forrásokhoz.
A 13, gyorsan fogyatkozó készletű talajvízbázis java kimondottan száraz régiókban, például az Arab-félszigeten van.
Hogy mindez mit jelent? A tudósok a meglévő adatokból elég megbízhatatlan becslésekre jutottak csak: a talajvízmedencék kiszáradására a tipjeik 10 és tízezer év között szórnak. (Via Science. Címlapkép: United Nations / Flickr, CC BY-NC-ND 2.0)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.