A görög kormánynak ma éjjelig be kellene fizetnie 1,55 milliárd eurót az IMF-nek hiteltörlesztésként, de erre nem lesz képes. Ez már hivatalosan is bejelentették.
Görögország tehát, hacsak valami csoda nem történik, még ma csődbe megy, négy nappal azelőtt, hogy állampolgárai népszavazáson dönthetnének valamiről, aminek a tétje nem egyértelmű: a kormány szerint a hitelezők ultimátumáról kellene szavazni, a hitelezők szerint viszont arról, hogy Görögország meg akarja tartani az eurót, sőt, az Európai Unió tagja akar-e maradni. Valójában pedig egy olyan kérdést tesznek fel, ami olyan dokumentumok tartalmára vonatkozik, amelyeket a nyilvánosság nem ismerhet meg (a másik része pedig angolul van). Egyszóval most már klasszikus manipulatív információs háború folyik a felek között, ahol a legalapvetőbb tényeket is ki akarják csavarni.
Az IMF inkább a szómágia segítségével próbálja megakadályozni a látszatot, hogy adósa csődbe ment. Hivatalosan azt fogják jelezni, hogy "hátralékba került" Görögország, a "csőd" szót elkerülve.
Vicces mellékszál: tegnap Görögország befizette az európai mentőalap 50 ezer eurós tagdíját.
Eközben Benoit Coeure, az EKB kormányzótanácsának francia tagja a Les Echnos nevű újságnak elismerte, hogy Görögország kilépése:
"Sajnos már nem zárható ki teljesen Görögország kilépése az eurózónából, legalábbis elméleti lehetőségként"
– fogalmazott. Ezzel az EKB – ami Görögország jegybankja jelenleg – először adta egyértelmű jelét, hogy az eurózóna nem egy örökké való, kőbe vésett társulat. Korábban nagyon vigyáztak az európai jegybankárok, hogy mit mondanak erről.
A készpénzhiány egyre durvább Görögországban, már a tőkekorlátozások és a pénzfelvétel szigorításán gondolkoznak. Ha az EKB nem lazít valamennyit azon a rendkívüli hitelkereten, ami látszatra életben tartja a görög bankokat, akkor hamarosan fizikailag sem fog elég készpénzhez jutni az ország pánikoló lakossága.
Annyiban mindenesetre szerencséje van az eurózónának, hogy – egyelőre – nincs jele annak, hogy a válság továbbterjedőben lenne. Alig 20-30 bázisponttal emelkedtek a spanyol és az olasz hozamok:
Ez hosszabb kontextusban nem utal nagy zűrre. 2012 nyara óta, amikor az EKB látványosan elkötelezte magát az eurózóna egyben tartása mellett, nagyon szépen visszamentek a veszélyeztetett EU-tagok kötvényhozamai, és a mostani emelkedés minimálisnak tűnik csupán:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.