Kósa Lajos szerint a menekültek igazán kérhetnék a menekültstátust hazájukban, a magyar nagykövetségen is

POLITIKA
2015 július 01., 08:57

Kósa Lajos, a nemzetközi ügyek és a világ népcsoportjainak avatott szakértője megint kiemelkedő éleslátásáról tett bizonyságot:

múltkori megjegyzése után, hogy a menekültek jöhetnének repülővel is, ahogy a tisztességes emberek szoktak utazni, most arra jutott, hogy a menekültstátusért akár saját hazájukban, a magyar nagykövetségeken is folyamodhatnának.

A szíriai menekültek például ezek szerint bizalommal fordulhatnának hazánk

2012. december 5-én bezárt damaszkuszi nagykövetségéhez,

vagy akár megkereshetnék az aleppói romok között Ahmad al-Chihabi tiszteletbeli konzult is, bár ő nem felhatalmazott képviselője hazánknak, így aligha járhat el ilyen ügyekben. Malek Zein lattakiai tiszteletbeli konzult csak azért nem ajánlom, mert Lattakia a szír rezsim ellenőrzése alatt van, és ezidáig elkerülte a háború, úgyhogy onnan egyelőre senki sem akar elmenekülni.

Kósának abban mondjuk igaza van, hogy Afganisztánban, ha nagykövetségünk nincs is, rendkívüli és meghatalmazott nagykövetünk van a helyi német nagykövetségen. Nem tudom, hányan jártak maguk közül Kabulban, nekem 2011-ben volt szerencsém ott járni. Azt kell mondjam, hogy a nyugati országok nagykövetségeit

nem olyan egyszerű megközelíteni még egy európai újságírónak sem, hát még egy menekülni vágyó afgánnak.

Bagdadról nincsenek kortárs tapasztalataim, de gondolom ott sem egyszerűbb a helyzet - ráadásul onnan például a népirtástól fenyegetett jezidik menekülnek, akiknek konkrétan az ISIS uralta területeken kéne átvágniuk Bagdadig

Végül felhívnám a figyelmet Kósa Lajos egyik elejtett, a kormány pánikkeltő kampányának némileg ellentmondó állítására:

Debrecen polgármestere szerint a debreceni menekülttáborban május végéig ugyan 30 000 kérelmet nyújtottak be, de csak 20-at bíráltak el kedvezően, mert

a kérelmezők jelentős többsége már azelőtt továbbállt, hogy a magyar hatóságok legalább első fokon dönthettek volna a kérelmükről.

(Via MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.