Japán kutatók vizsgálták meg, mit szólnak kutyák ahhoz, ha gazdájukkal nem bánnak kedvesen vagy segítőkészen más emberek. A kísérlet célja igazándiból az volt, hogy kiderüljön, mennyire olvassák és értik a kutyák az emberek között zajló kommunikációt. És az derült ki, hogy nagyon.
A kutyák még ételt sem fogadtak el szívesen olyan ismeretlentől, aki előtte negatívan bánt a gazdájukkal. A kísérlet során a kutyák azt nézhették végig, hogy gazdájuk megpróbál egy szigszalaggal lezárni egy dobozt, ami sehogy sem megy neki. Majd arra jár egy ismeretlen, akitől segítséget kér. A beépített arrajárók egy része ekkor ellenségesen válaszolt, és továbbállt, míg voltak, akik segítettek a dobozzal. Volt olyan kontrollkísérlet is, amikor a színész egyszerűen továbbállt, de előtte nem kért tőle segítséget a gazda. Az összes változatban volt még egy szereplő egy színen, aki csak ült a gazda mellett, de nem csinált semmit.
Nem sokkal később a színész és a semleges, üldögélő személy is ételt ajánlott a kutyának. A kutyák pedig jellemzően kerülték a nemsegítő színész, és inkább fogadtak el kaját a segítő színésztől vagy a neutrális üldögélő arctól. Viszont a kutyák nem fogadtak el több ételt arányaiban a segítő emberektől, mint a semlegesektől, választásaikkal csak a nem jófej embereket büntették. Ez pedig arra utal, hogy a kutyák képesek megérteni emberek egymás közötti kommunikációját, gyakorlatilag hallgatóznak. Erre pedig a főemlősökön kívül nem nagyon képesek állatok.
A kutatásban összesen 54 kutya vett részt, mindenféle fajokból érkeztek, mindez az Animal Behaviour című folyóiratban jelent meg júniusban.
Arról, hogy a kutyák gondolkodása mennyire összetett és még mindig meglehetősen feltáratlan kérdés, épp nemrég volt egy hosszabb cikkünk. (BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.