Két éven belül 550 Európai Unión kívüli menekültet fogad be Horvátország, hogy a többi tagországgal együtt könnyítsen a Görögországra és Olaszországra nehezedő, jelentős migrációs nyomáson – erről a csütörtöki ülésén döntött a horvát kormány.
Ranko Ostojic belügyminiszter szerint „ez a válaszunk azokra a humanitárius katasztrófákra, amik az utóbbi időben a Földköz-tengeren történnek”, és Horvátország ezzel a lépéssel hozzájárult az EU-ra gyakorolt nyomás enyhítéséhez, mindenekelőtt Olaszország és Görögország megsegítéshez, ahová nagy számú nemzetközi védelmet kérő menekült érkezik a harmadik világból.
A kormány az EU-tagállamok vezetőinek júliusi megállapodásában vállaltaknak tett eleget, ami szerint 40 ezer, Olaszországban és Görögországban tartózkodó migráns önkéntes áthelyezéséről és 20 ezer EU-n kívüli országokban lévő menekült betelepítéséről hoztak határozatot a résztvevők.
Horvátország 150 menekültet fogad az EU-n kívülről és 400 bevándorlót Olaszország és Görögország tehermentesítéséért. A kormány létrehozott egy tárcaközi munkacsoportot is az elhelyezéssel és a beilleszkedéssel kapcsolatos feladatok megoldására.
Bár Horvátország EU-tag, mégsem célállomás a bevándorlóknak: 2004 óta közel 5000 ember kért menekültstátust, és közülük csak 150-en kapták meg. Sajtóhírek szerint most is csak 150 menedékkérő van Zágrábban és a főváros közeli Kutina városában berendezett szállásokon, családok is, de főleg felnőtt férfiak.
Zoran Milanovic horvát miniszterelnök korábban azt mondta, Horvátország megérti a menekültek szenvedéseit, és kész arra, hogy befogadjon egy kisebb létszámú bevándorló csoportot, de azt is hozzátette, hogy az országnak vannak korlátai, amiken nem tud túllépni.
A horvát rendőrség korában azzal számolt, hogy ha a magyar kormány megépíti a kerítést a magyar-szerb határon, várhatóan nőni fog a szerb és bosnyák zöldhatáron Horvátországba átkelni akaró illegális migránsok száma – írja az MTI.
A múlt héten Szlovákia egyezett meg Ausztriával 500 menekült ideiglenes befogadásáról, Csehország pedig 2017 végéig 1500 menekültet fogadna be.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.