A szicíliai ügyészség maffiaellenes osztaga, a Squadra Mobile az elmúlt hónapokban titkos megfigyeléssel, tanúvédelmi program beindításával és telefonok lehallgatásával 700 oldalnyi bizonyítékot gyűjtött össze az afrikai embercsempészetet uraló nemzetközi bűnbandáról. Sikerült azonosítaniuk a nagyfőnököt
az etióp Ghermay Ermaist is,
írja a Spectatorban megjelent cikkében Toby Sculthorp, aki a Sky dokumentumfilmes stábjával az elmúlt hetekben megpróbált a nyomára bukkanni a rejtőzködő férfinak, akiről egyelőre még egy normális fotója sincs a hatóságoknak.
Mindössze egy elég általános személyleírást és egy annál is semmitmondóbb fantomképet sikerült összerakniuk. Ezek alapján Ermais
zömök, koraharmincas férfi,
amilyenből azért akad egy pár a világnak azon a részén.
Ő az, aki Szudántól egészen az európai célállomásig uralja a csempészútvonalakat, amelyeken elsősorban a világ jelenleg egyik legelnyomóbb diktatúrájából, Eritreából menekülők áramlanak előbb Líbiába, majd onnan a Földközi-tengeren át Európába.
Az olaszok 2013 októberében kezdtek nyomozni, azután, hogy Lampedusa partjainál kigyulladt egy bevándorlókkal teli hajó. A katasztrófában 366 menekült vesztette életét.
Nyomozásuk eddigi eredményei alapján nyilvánvalónak tűnik, hogy egyelőre reménytelen a harc az embercsempészek ellen, akik olyan államokon át viszik áldozataikat, ahol nincs, vagy csak névlegesen működik az állam. Líbiában például a Sky stábja meginterjúvolta az amúgy senki által el nem ismert iszlamista kormány illegális bevándorlásért felelős főtisztviselőjét, Nourdeen Mishaalt, akit a beszélgetés közben szembesítettek a bizonyítékokkal, hogy
saját beosztottjai is némi kenőpénz fejében aktívan együttműködnek az embercsempészekkel,
például simán kiadják nekik a már elfogott migránsokat, akikért az embercsempészek újra váltságdíjat követelhetnek otthon maradt, vagy Európában várakozó családjuktól.
A líbiai állam szétesése a legnagyobb akadálya a helyzet rendezésének. Gerry Ferrara, a nyomozás vezetője például kénytelen volt bevallani, hogy egyszerűen nincs egyetlen kontaktja sem a líbiai hatóságoknál, akitől segítséget kérhetne Ermais elfogásához - már ha sikerülne azonosítani tartózkodási helyét. Ermais ugyanis pár hete, miután európai hálózatának néhány tagját lekapcsolták, felszívódott.
Így egyelőre az, hogy tudjuk, ki a legfőbb embercsempész, csak egy érdekes adat. (Via The Spectator)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.