Csendes forradalom zajlik éppen az Egyesült Királyságban, ahogy egyre több rendőrségi vezető jelenti be, hogy elege van abból, hogy rendőreinek mezei füvesek után kell kutakodnia és a jövőben ezért az erőforrásokat inkább máshova helyezik át.
Az utóbbi idők legnagyobb hírverését Durham rendőrkapitánya, Ron Hogg kapta, amikor nyíltan arról beszélt, hogy a környék marihuánatermesztőinek csak akkor lesz problémája a hatóságokkal, ha kereskedelmi mennyiségben kezdenek el termelni vagy 'otromba' módon szívnak, ami nagyjából azt jelentheti, hogy ha egy parkban pár barátoddal csendben betéptek, nem lesz semmi bajotok, ha ugyanezt egy rendőrautó tetején ülve teszitek meztelenül, akkor meg igen.
A rendőrkapitány egyben azt is reméli, hogy végre beindul az érdemi vita Nagy-Britanniában a kábítószerek kérdéséről. Szerinte rendőrségi szempontból sincs semmi haszna a keveset fogyasztó, kevés füvet birtokló fogyasztókat lecsukni, sokkal érdemesebb akkor már ezekben az esetekben szakemberek révén segítséget felajánlani a számukra.
Persze ha valakinél a rendőrök otthon ültetvényt találnak, akkor azt a törvény értelmében el kell kobozniuk. De a termesztő Hogg szerint megúszhatja mindezt egy figyelmeztetéssel. A kapitány is tudja, hogy a törvények megváltoztatása a kormányon múlik, de szerinte itt lenne az ideje erről érdemben vitatkozni.
A brit rendőrség több szakértője már régóta propagált hasonló dekriminalizációt. Nem feltétlen azért, mert olyan nagyon örülnének annak, hogy az emberek füvet szívnak, hanem mert egyszerűen az üldözésük túl sok energiát és pénzt von el a komolyabb rendőrségi munka elől. Például hogy elkapják a nagybani terjesztőket. Hogg szerint egyszerűen lekerül a rendőrségi prioritási listáról a füvezők kergetése.
Angliában amúgy, hiába az egyre sikeresebb amerikai legalizációs példa, a nemrég megválasztott konzervatív Cameron-kormány épp további szigorításokat tervez a kábítószer-fogyasztás terén. Füvet termeszteni otthon pedig továbbra is szigorú bűncselekmény, függetlenül a mennyiségtől, és akár 14 év börtön is járhat érte.
Hogg szerint az elsődleges céljuk az ártalomcsökkentés. És mivel a marihuána okoz ártalmat, ezért ennek fogyasztását is csökkenteni akarják. De ez szerinte nem bírósági ítéleteken és bebörtönzéseken keresztül érhető el, hanem az erre szánt források átcsoportosításával és szakemberek bevonásával.
A rendőrkapitány harminc éve van a pályán, 2012 óta vezeti a megye rendőrségét. Érdekesség, hogy a 2002-es világbajnokság alatt ő volt annak a brit rendőri csapatnak a vezetője, ami a focihuligánok elleni fellépéssel foglalkozott.
A Hogg bejelentése óta eltelt pár hétben több brit rendőrkapitány is hasonlóan nyilatkozott. Derbyshire és Dorset rendőri vezetői is elmondták, hogy utcákon teljesítő rendőreik számára a kis mennyiségű marihuána fogyasztásának üldözése egyszerűen nem prioritás. Ugyanígy, ha valaki otthon pár tőnyi nővényt nevelget, szintén nem kell arra számítania, hogy rátörik az ajtót.
A rendőrkapitányok kiállását lelkesen köszöntötték azok az aktivisták és kutatók is, akik évek óta küzdenek azért, hogy marihuána fogyasztásáért többet ne kerülhessen senki börtönbe. Ngaio Bealum Guardian-ben megjelent véleménycikke elég jól összefoglalja érveiket: egyrészt hogy nem bűnözőkről van szó, hanem emberekről, akik így szeretnek kikapcsolódni.
De az amerikai példák másra is rávilágítottak Bealum szerint. Például a gazdasági haszonra: Washington állam tavaly 70 millió dolláros adóbevételre tett szert a fű legalizálása miatt. Kaliforniában az orvosi marihuána hozott össze 60 millió dollárt. Coloradóban pedig annyira megugrottak az adóbevételek, hogy az államnak a törvények értelmében vissza is kellett fizetnie némi pénzt a helyieknek, mivel több adót szedtek be, mint amennyit előzetesen terveztek.
Közben pedig jelentősen csökkentek az igazságügyi kiadások, hiszen embereket bebörtönözni egyáltalán nem olcsó mulatság. Ezek a megfontolások is állhatnak a mögött, hogy több angol városában a jövőben a rendőrök inkább a komolyabb bűncselekmények elkövetőire szeretnének koncentrálni.
(Vice, Independent, Mirror, Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.