Négy és fél évvel a fukusimai atomkatasztrófa után Japán lassan visszatérhet az atomenergia használatához. Első lépésként kedden újraindították az első atomerőművet, amely már megfelel a földrengés és szökőár után kidolgozott szigorúbb biztonsági előírásoknak.
A 2011. március 11-i földrengés után az áramellátás, így hűtés nélkül maradt fukusimai erőmű három blokkja is leolvadt, a környéket sugárszennyezés borította el, ami miatt 160 ezer embert kellett kitelepíteni. Ezután Japán mind a 43 atmomreaktorát elállították.
A most újraindított szendai erőmű péntektől már energiát is termelhet, szeptemberre érheti el a teljes kapacitását.
Az atomerőművek újraindítása jelentős megtakarítást jelenthet Japánnak, ahol a kieső áramtermelést olajjal és gázzal fűtött hőerőművekkel pótolták, ezekhez azonban drágán kellett behozni az üzemanyagot. (MTI. Címlapképünkön, az AFP-s Kitamura Tosifumi felvételén a Greenpeace egyik aktivistája gyűjt földmintát a fukusimai erőmű környékén.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.