Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) bejelentette, hogy „gyerekbarát zónát” létesített a görög-macedón határ közelében a kiskorú háborús menekültek megsegítésére.
A Macedónia délkeleti részén, Gyevgyelija település mellett kialakított zónában azonnali segítséget nyújtanak a nőknek és a gyerekeknek, hogy folytatni tudják az útjukat a balkáni országon keresztül – közölte az UNICEF Bécsben. A program része egyebek mellett a kiskorúak ellátása és pszichoszociális támogatása, emellett egy játszótér és egy pihenőhely is várja az övezetbe érkezőket.
Az Európát sújtó menekültválságban az UNICEF adatai szerint Macedónia területén naponta 1500-2000 menedékkérő halad keresztül, 30 százalékuk nő és gyerek. Sokan közülük Afganisztánból, Irakból és Szíriából keltek útra, és a hazájukban dúló háborús konfliktus elől kellett elmenekülniük.
Az ENSZ szakosított szervezete közleményében hangsúlyozta, hogy a kísérő nélküli gyerekek vannak a legnagyobb veszélyben, és pénzadományokat kért a program működtetéséhez.
Az UNICEF egyúttal felszólította a menekülthullám által érintett országokat, hogy ismerjék el a gyerekek különleges helyzetét, és ennek megfelelően biztosítsanak nekik biztonságos hajlékot – nem pedig tömegszállást –, tekintet nélkül arra, hogy a státusuk alapján menekültekről vagy épp migránsokról van szó.
A szervezet hozzátette, hogy ezek az elvárások szerepelnek a világszervezet gyerekek jogairól szóló konvenciójában, amit a (migrációs hullám által) érintett országok ratifikáltak, így kötelesek annak szellemében eljárni. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.