A magyar kormánnyal szembeni nyomásgyakorlást kér az európai parlamenti képviselőktől az levélvázlat, amit a MigSzol nevű, menekülteket segítő civil szervezet javasol európai polgároknak elküldésre. A szervezet szerint ez az, amivel a legkönnyebben segíthetnek a menekültek jogainak tiprása miatt aggódó európaiak a válsághelyzeten.
A szervezet szerint azért kell nyomást gyakorolni a magyar kormányra, mert nem tett szinte semmit a humanitárius válság enyhítéséért, és sérti az európai értékeket, különösen a most elfogadni tervezett törvényekkel. Konkrétan:
- Sem a túlterhelt menekülttáborokban, sem a Keletinél nem tettek a magyar hatóságok az emberibb körülmények létrehozásááért.
- Súlyos emberi jogsértésekről érkeztek beszámolók (rendőri erőszak, családok szétválasztása, fogva tartás magyarázat nélkül, étel vagy víz megvonása stb.).
- A magyar hatóságok a szélsőjobboldaliak támadásaitól sem védték meg a menekülteket.
- Akár 20 éves börtönnel büntetnék a határsértést, amit egyébként is lehetetlenné tennek a kerítésépítéssel.
- A civil szervezetek nem ellenőrizhetik az újonnan, a határnál kijelölendő tranzitzónákat.
- Akit onnan kiutasítanak, azt visszatoloncolják Szerbiába, bármiféle jogorvoslati lehetőség nélkül.
- Lehetővé teszik a rendőrség nélkül, hogy bárhova bemenjenek rejtegetett menekültek után kutatva. Más esetekben a katonaság korlátozhatja az egyéni szabadságot. A katonaság fegyvert is használhat.
Ezek így együtt sértik a védelmet kérők alapjogait, ezért arra kéri a levél az EP-képviselőket, hogy tegyenek valamit, amivel Magyarországot ezen gyakorlat elhagyására késztetik.
(MigSzol)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.