A legegyszerűbb, ha rögtön az elején megmutatom azt a mindössze öt másodperces videót, amit megnézve leesett az állam: mekkora ötlet! Aztán elmondom, mi ez.
Állítólag a japán kirigami, a papír művészi vagdosásával előállítható érdekes formák játéka adta az ötletet a Michigani Egyetem kutatóinak ehhez a rendkívül kreatív és innovatív napelem-technológiai újításhoz. Ha a napelem követi a Nap mozgását, akár 40%-kal hatékonyabb bír lenni, mintha fixen telepítenék. Viszont a mozgató szerkezet bonyolult, sérülékeny, drága dolog. A telepítés sem egyszerű, nem lehet csak úgy felfektetni egy háztetőre, egyrészt a rendszer nagy súlya miatt, másrészt, mert alákaphat a szél, ezért nem is gazdaságos (egyelőre) napkövető napelemekkel létrehozni a kisebb-nagyobb, házi vagy ipari méretű naperőműveket.
A videón látott rugalmas szolárcella viszont egy sima, egydimenziós mozgatásra (húzásra) is úgy reagál, hogy felületének nagy része képes folyamatosan közel optimális szögben maradni a beeső napsugárzáshoz képest. A kutatók mérései szerint a sík napelem mozgatásával elérhető, fent említett 40%-os hatásfok-növekedésnél alig kisebb, 36%-os teljesítmény-növekedés érhető el a bemetszett, hajlékony plasztiklapokkal.
Hogy ipari kivitelezésben és méretezésben is életképes lesz-e az ötlet, majd kiderül, mindenesetre a kreatív új technológia mellett szól, hogy az alig torzuló rugalmas cellákat és a torzító mechanikát elvileg olyan méretű és vastagságú, fixen telepített panelekbe is be lehet foglalni, amilyeneket jelenleg használ a napelem-ipar, vagyis kihasználhatók vele a háztetők felületei is.
A találmányról és a kutatókról bővebben a Michigani Egyetem weboldalán, azaz itt olvashattok.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.