ENSZ-békefenntartókat küldene Szíriába az Iszlám Együttműködés

háború
2015 szeptember 14., 00:47

Az 57 országot tömörítő Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) vasárnapi tanácskozása után nyilatkozatot adott ki, amelyben szíriai békefenntartó katonai akcióra kéri az ENSZ-t. A békefenntartó erő feladata az lenne, hogy stabilizálja a közel-keleti országot, ahonnan már mintegy négymillió ember menekült el a polgárháború 2011-es kezdete óta.

A szíriai menekültválságnak szentelt rendkívüli tanácskozáson az OIC tagországai „aggodalmukat fejezték ki a Szíriában uralkodó káosz és folyamatos politikai bizonytalanság miatt, amelynek következtében a szíriaiak napról napra egyre nagyobb számban hagyják el válságban lévő hazájukat, és folyamodnak menekültstátusért”.

A kialakult humanitárius válságot az Iszlám Együttműködés Szervezete „a szíriai rezsim által elkövetett háborús bűncselekmények” következményének tartja. (Megjegyzendő, hogy az OIC tagországainak nagyobb része szunnita többségű, míg Asszad rendszere a síita kisebbség uralmára épül.)

Az OIC dzsiddai rendkívüli tanácskozásának résztvevői hangsúlyozták, hogy „minden nemzet, de elsősorban az Iszlám Együttműködés tagországainak felelőssége, hogy megnyissák kapujukat a szíriai menekültek előtt, az együttérzés és az iszlám szolidaritás jegyében”. Jordánia, Libanon és Törökország mellett, amelyekre évek óta szíriai menekültek millióinak befogadása hárul, az OIC Irakot és Egyiptomot is dicsérte, amiért korlátozott forrásai ellenére befogad szíriai menekülteket. Arról nem szól a nyilatkozat, hogy a leggazdagabb arab országok, az olajmonarchiák befogadnak-e akár egyetlen menekültet is. (Mert eddig nem tették.) (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.