A Republikon Intézet legújabb felméréséből kiderül, hogy az elmúlt hetek kormányzat nyári akciói nem változtattak sokat a magyar társadalom hozzáállásán a menekültekhez:
a társadalom hétharmada továbbra is ugyanolyan elutasító velük szemben.
A nyár elején mért 64 százalékhoz képest szeptember elején is a magyarok döntő többsége, 67 százaléka nyilatkozott úgy, hogy veszélyt jelentenek, így nem kellene befogadni őket.
Szintén stabil azok aránya, akik szerint viszont Magyarországnak kötelessége lenne a menekültek befogadása: nyár elején és végén is a társadalom szűk ötöde gondolta így.
A kutatásból az is kiderült, hogy a magyarok többsége nem fogadja el a kormány által sugallt „gazdasági bevándorlók” képet: a megkérdezettek több mint fele úgy gondolja, hogy a menekülthullám hátterében háború és életveszély húzódik.
Csak a választók bő negyede gondolta úgy, hogy az EU-ba érkező menekültek többsége gazdasági, megélhetési okokból indult útnak.
Ráadásul a gazdasági bevándorlókról szóló kormányzati kommunikáció nem is fideszeseknél talált be a legjobban, hanem a jobbikosoknál.
Egyedül az ő szavazóik között vannak többségben azok, akik szerint döntően gazdasági okokból érkeztek ide a menekültek.
A Fidesz szavazóinak többsége szerint azonban a háború elől menekülőkről van szó.
A felmérést a Republikon Intézet megbízásából az Ipsos végezte el. A kutatást két időpontban, nyár elején és szeptember második hetében végezték, országos reprezentatív mintán, megegyező kérdésekkel.
Az MSZP szavazói szeptemberre jóval befogadóbbak lettek, mint korábban: nyár elején minden negyedik, mostanra már minden harmadik szocialista szavazó képviselte azt, hogy Magyarországnak kötelessége lenne a menekültek befogadása. Ezzel mára, a DK-sok mellett, az MSZP-szavazók a leginkább befogadók.
A Jobbik és az LMP szavazóinál azt lehet látni, hogy akik nyár elején még köztes álláspontot választottak, mára inkább a befogadással szemben foglalnak állást. Ennek köszönhetően a Jobbik mostanra beelőzte elutasításban a Fideszt is: a június-július fordulóján készített mérésben 71 százalékuk gondolta úgy, hogy a menekültek veszélyt jelentenek, így nem szabad befogadni őket, szeptemberre ez az arány 83 százalékra nőtt.
Az LMP szavazói között szintén erősödött az elutasítás (és kismértékben csökkent a befogadás): nyár elején mintegy felük, mostanra viszont kétharmaduk utasítja el a menekültek befogadását.
A Fidesz és a Jobbik után így már az LMP-sek a leginkább elutasítóak.
Bár a baloldalon Gyurcsány Ferenc állt bele legjobban a témába, a DK szavazói mégis valamivel elutasítóbbá váltak ebben az időszakban: Náluk 47-ről 53 százalékra nőtt azok aránya, akik veszélyt látnak a menekültekben.
Az adatok alapján az Együtt, PM és Liberálisok szavazói a leginkább bizonytalanok a kérdés megítélésében, és ez korántsem csökkent a nyár alatt, sőt: akkor negyedük, ma már viszont harmaduk nem tudott dönteni a két állítás között.
Az adatfelvételt a Republikon Intézet megbízásából az Ipsos végezte el szeptember 7-15. között országos reprezentatív mintán, megegyező kérdésekkel.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.