"Ne menj. Maradj velem. Lehet, hogy nincs visszatérés" - hirdeti a dári nyelvű felirat az afgán kormány közösségi médiában terjesztett reklámjában, amin
— Ismail Khan (@ismaeyl) September 19, 2015
egy stilizált, hátizsákos férfialak egy, megfulladt és partra mosott menekültek holttestével teli tengerpartra nyíló ajtó előtt áll.
Ez csak az egyik reklám abban a kampányban, amit az afgán kormány indított, és aminek a célja, hogy otthonmaradásra bírja azokat, akik menekülnének.
@FrudBezhan Posters like this are spread on social media. I am not sure if the same are printed as well. pic.twitter.com/SX88ck2Oq7
— مدثر اسلامي (@mmodaser) September 21, 2015
Ezen a menekülttáborban szomjazó kisfiút a gazdag afgán mezőkkel szembeállító plakáton például azt írják: "Szeretem az országom. Nem fogom elhagyni. A szeretteimnek építem."
Afganisztán millió gondja - a biztonsági erők megkérdőjelezhető állapota, a talibán előretörése a szövetséges haderő távozása óta - közül a kivándorlás csak egy, de hosszú távon talán ez rombolhatja legjobban az ország kilátásait. Ahhoz, hogy az ország valaha élhető legyen, a viszonylagos biztonság mellett a működő gazdaság lenne a legfontosabb, most pedig, ahogy azt a magyar határon is megtapasztalhattuk, legnagyobb számban azok a fiatal férfiak hagyják el az országot, akikre a fegyveres erőknek és a gazdaságnak is nagy szüksége volna.
"A migránsok között vannak felsőfokú, sőt, posztgraduális végzettségúek is. Ezek az emberek Afganisztánt is szolgálhatnák - mondta nemrég a Tolo News afgán hírügynökségnek adott interjújában Iszlamúddin Dzsorat, az ország menekültügyi és honosítási minisztere. Az ország szerinte most pont azokat a fiatal elméket veszítheti el, akiket a tálibok bukása óta eltelt másfél évtizedben nagy küzdelem árán kineveltek.
Márpedig idén tömegével hagyták el az országot: az Eurostat adatai alapján 2015 szeptemberéig már nagyjából 60 ezer afgán érkezett Európába - csak a szíriaiból és koszovóiból érekezett több az idén, de a koszovói hullám már februárban elült, úgyhogy az év végére a második legnagyobb migráns-népcsoport lesz az afgán.
Az ország elhagyása elleni kampányba gyakorlatilag minden, valamit is számító afgán politikus beszállt. Asraf Gáni elnök tévéinterjújában azt mondta, hogy elnöksége első hónapjaiban a fegyveres erők megerősítésére fókuszált, de az elmúlt négy hónapban már a gazdaságra koncentrált, hogy vonzó életkörülményeket tudjon teremteni.
A volt elnök, Hamid Karzai is tévéinterjúban kérlelte az ország ifjúságát, hogy "maradjanak és építsék újra az országot". Az ország volt kémfőnöke, Amrullah Szaleh a Facebookon elmélkedett arról, hogy mennyire fontos lenne "reményt és magabiztosságot ébreszteni a népben".
A kampányhoz már az afgán civilek is csatlakoztak: "Afganisztánnak szüksége van rád" címen mozgalmat indítottak a Twitteren, ebben fiatal szakemberek kinyomtatott papírokat feltartva fogadják meg, hogy Afganisztánban maradnak. (Via The Atlantic)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.