Magyarország a 96. helyen áll a világ országai között a gazdaságot szabályozó intézmények minősége szempontjából a ma megjelent irányadó versenyképességi jelentés, a World Economic Forum szerint, éppen Mali és Tanzánia között. Szűkebben az állami intezményeknél picivel rosszabb a helyzet, ott a 99. helyen állunk.
A WEF jelentése azért fontos, mert befektetők megkérdezésén alapul, és – a Világbank Doing Business jelentéséhez hasonlóan – sokan megnézik, mielőtt úgy döntenének, hogy pénzt hozzanak az országba vagy sem. Van rengeteg részindex és alindex, amikben össze lehet vetni az országok állapotát, és amelyek mind-mind fontosak lehetnek egy befektetési döntés meghozatala előtt.
Az intézmények minőségében 3,52 pontos eredményünkkel Szlovákián és Bulgárián kívül mindenki előttünk van ezen a listán a régióból. Sikerült rontani is, a tavalyi jelentésben még a szintén nem túl fényes 3,67 pontot értünk el. (A megkérdezett befektetők 1-től 7-ig pontozták az országokat, ahol a 7 a legjobb.)
Előttünk van többek között:
És még rengeteg, nem éppen az őrületesen hatékony államáról és prosperáló gazdaságáról ismert ország, mint mondjuk Libéria, Kenya, Kazahsztán vagy Etiópia.
Miért ilyen rossz a helyezés? A következő értékek azok az állami intézményeknél, amikben Magyaroszág gyengébb, mint a világ országainak fele, tehát a 140 országból álló rangsorban a 70. helyezésnél rosszabbat kapott a befektetőktől:
Igazából elég kevés olyan mutató van, amiben a lista első felében szerepelnénk az állami intézményeknél, ezek is főleg a biztonsággal kapcsolatosak, a befektetők például nem érzékelnek terrorfenyegetést, jó a közbiztonság. Viszont a legtöbb állammal kapcsolatos mutató vagy romlott, vagy stagnált az utóbbi években.
Érdemes összevetni ezeket a mutatókat a magyar állam által finanszírozott jelentéssel, ami kimondja, hogy tökéletes a magyar kormányzás, vagy a másik oldalról a német üzletemberek által mondott nagyon-nagyon negatív ítélettel.
A magyar versenyképességi helyzet összképét jelző mutató nem csak az állam miatt romlott a tavaly 4,28-ról 4,25-re: gyengébb pontot kaptunk a befektetőktől az infrastuktúra minőségére, a felsőoktatásra és a képzésre, az egészségügyre, a munkaerőpiacra, a termékpiacra és az innovációra is. Javult viszont a makrogazdasági helyzet és a technológiai felkészültség.
Ezzel együtt a magyar versenyképesség az EU 28. országa között a 24. helyre elég, a világban pedig a 63.-ra, főleg az állam csapnivaló teljesítménye miatt.
Ez pedig egy áttekintő térkép az egész jelentésről:
UPDATE: A Magyar Idők sikeresen kimagyarázta: mindegy, hogy romlott, ha a régióban javult! (Igaz, a cikk nem a WEF jelentéséről, hanem egy EY-os szakértővel folytatott beszélgetésről szól, a lényeg az, hogy tovább javul.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.