Jószemű magyar kutatók, Páll-Gergely Barna és Hunyadi András felfedezték a világ legapróbb csigafaját a dél-kínai Kuanghszi tartományban. Az egyik tudós neje után Angustopila dominikae-re keresztelt apró csiga házának magassága mindössze 0,86 milliéter:
olyan apró, hogy akár tíz is elférne belőlük egymás mellett egy varrótű lyukában.
A japán Shinshu egyetem kutatójaként dolgozó Páll-Gergely saját bevallása szerint nagyon izgatott volt, amikor megtalálta a "nagyon-nagyon apró" csigát. "Ezek valószínűleg szélsőségesen endemikus lények", vagyis valószínűleg csak egy adott területen élhetnek, magyarázta. "Elég meglepő volna, ha más területen is találnánk ilyet" - mondta.
Arra, hogy miért ilyen aprók a csigák, még nem találtak magyarázatot. "A környezetükhöz való alkalmazkodással nem tudjuk megmagyarázni a méretüket. A nagyon apró rovaroknál következtethetünk evolúciós okokra, de a csigák esetében nehezebb magyarázatot találni" - mondta. Annyit kiderítettek, hogy a mikrocsigák hatvanmillió éve élt közös őse szintén nagyon kicsi volt. "Azóta ezek a nagyon pici fajták valahogy más földrajzi térségekben és más klimatikus viszonyok között túléltek" - mondta.
A magyar tudósnejről elnevezett fajtán kívül még hat másik mikrocsigát találtak a környéken. Ennél kisebbeket szerinte nem nagyon találhatnak, mert ennél kisebb szervekkel és ennél kevesebb sejttel már nem létezhetnének csigák. (Via The Guardian. Páll-Gergely Barna, Hunyadi András és kutatótársaik tanulmánya a ZooKeys című közlönyben jelent meg, a címlapkép a tanulmányukból van, Páll-Gergely Barna felvétele.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.