Ki hitte volna? - szaporodnak a vadak a zónában

2015 október 09., 16:08

A több éve tátott szájjal követett folyamat nem lassult. Idén is rácsodálkozott a világ a tényre: szaporodnak a vadállatok a csernobili atomerőmű körül kialakított "elidegenítési övezetben".

Az emlősök összeszámlálásának legutóbbi adatai alapján a kutatók feltételezik, hogy feltehetően több vadállat él a 30 kilométeres övezetben, mint az atomenergetika legsúlyosabb katasztrófájának tartott 1986. április 26-i robbanás előtt.

Jim Smith, a kutatás vezetője hangsúlyozta: ez nem jelenti azt, hogy a sugárzás jót tenne a vadvilágnak. "Csupán arról van szó, hogy az ott élő emberek tevékenységeinek, közöttük a vadászatnak, gazdálkodásnak, erdőgazdaságnak nagyobb a hatása. A farkasok száma különösen szembeszökő: hétszer annyi, mint a közeli hasonló méretű természetvédelmi parkokban."

A kutatás legfontosabb felfedezése, hogy a sugárszennyezett területeken ugyanannyi állat él, mint a kevésbé szennyezett részeken.

A professzor szerint a kutatás megmutatta, mi történik az állatvilág megóvásban, amikor az emberek (és főleg a vadászpuskák) kikerülnek a képből. A kutatás azonban nem tért ki arra, milyen hatása van a sugárzásnak az egyes állatok egészségére.

Azért jó tudni, hogy a történelem legsúlyosabb atomenergetikai baleseténél csak az átlag életet élő emberi közösségek pusztítóbbak.

(MTI, Treehugger.com/nyitókép - wikipedia.com)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.