Egészen meglepő dolgokat mutatott ki az az Eurobarometer-felmérés, amit most hoztak nyilvánosságra, és amit az Index mutatott be először. Szemben például a nemzeti konzultációval, ezek reprezentatív felmérések, így külön érdekes az eredmény, amely szerint.
- Bár az uniós átlag (79 százalék) alatt, de még így is a magyarok elsöprő többsége, 72 százalék akar minden tagállamban ugyanolyan szabályokat a legális bevándorlásra, és 60 százalék egyszerűsítené ezeket, hogy így hatékonyabban lehessen harcolni a jogtalan migráció ellen.
- A magyarok annak ellenére bíznak az uniós szabályalkotásban, hogy a kormány szerint az Európai Unió bevándorláspolitikája megbukott.
- A magyarok 64 százaléka egyetért azzal, hogy jobban osszák el a tagállamok között a menedékkérőket. Pedig ez az az ötlet, amit a kormány következetesen elutasít, és amit Orbán Viktor őrültségnek nevezett.
- Sokkal nagyobb kihívásnak tartjuk a bevándorlást, mint korábban. A tendencia az egész EU-ra jellemző, mert amíg korábban csak a sokadik helyet szerezte meg az aggódási listán, most a másodikra ugrott elő. Ezzel párhuzamosan a terrorizmus is látványosan előrébb lépett. Magyarország mindkét kérdésben holtversenyben a második legmeredekebb emelkedést mutatta be 2013-hoz képest (nyolcról 65, illetve ötről 29 százalékra).
- A "nem veheted el a magyarok munkáját" kampány sikeres. A magyarok 72 százaléka utasítja el, hogy egyes ágazatokban szükség lenne legális bevándorlókra. Ennél többen csak Szlovákiában. De
- Nem csak az EU-n kívülről jövőket nem akarjuk a magyar munkaerőpiacon látni, hanem a többi EU-tagállamból érkezőt sem. Hátulról a negyedik helyen vagyunk, ha az a kérdés, hogy ők jót tennének-e az ország gazdaságának (56 százalék nem, 38 százalék igennel szemben).
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.