A svéd miniszterelnök beolvasott a kelet-európai migránsellenes vezetőknek

Tbg
POLITIKA
2015 november 03., 17:50

“Azt meg tudom érteni, ha valaki aggódik a válság miatt. De azt nem lehet mondani, hogy 'Ez nem az én problémám, mi nem tudunk muszlimokat befogadni'. Nem, mert nem gondolom, hogy ez része volna az európai értékeknek, és egyáltalán nem tudom elfogadni ezt a hozzáállást.”

- fogalmazott a svéd miniszterelnök, Stefan Löfven a Financial Times-nak adott interjújában. Ezzel konkrétan utalt Magyarország, Szlovákia, Románia és Csehország vezetőire, akik elutasították szeptemberben az EU-tagok többsége által támogatott önkéntességen alapuló kvótarendszert.

"Az EU-nak közösen kell megoldást találnia a krízisre. Egy, kettő vagy három ország nem fogja tudni megoldani" - mondta Löfven.

Könnyen beszél a svéd, mondhatnánk, de néhány dologra felhívja a figyelmet az FT:

  1. A szociáldemokrata Stefan Löfven kisebbségből kormányoz.
  2. Svédország messze a legtöbb menedékkérőt fogadta be eddig népességarányosan, 190 ezret várnak az évben.
  3. A balkáni háború idején több mint 80 ezer embert fogadtak be.

Azt egyébként Löfven is elismeri, hogy a svéd társadalomra is komoly nyomás nehezedik, ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni.

A menekültek otthonait felgyújtó szélsőségeket ugyanakkor a svéd társadalom ellenségeinek nevezte, és legutóbb a kormány azzal nehezítette meg a dolgukat, hogy titkolják, hol nyílnak a menekültek számára otthonok.

Mindezt annak a szélsőjobboldali pártnak is üzente, a Svéd Demokratáknak, akik nyakló nélkül tolva a migránsellenes szólamokat már a legerősebb pártnak számítanak egy augusztusi felmérés szerint (25.2%), igaz csak 1%-kal előzik a kormányzó szocdemeket. (Financial Times)


Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.