Merkel egy kicsit szigorodott menekültügyben

migráció
2015 november 09., 20:41

A Németországba érkező menedékkérők hosszabb várakozásra számíthatnak, mielőtt a családjuk is követhetné őket, figyelmeztetett hétfőn Angela Merkel. 

A bejelentés egyben jele lehet annak is, hogy a kancellár reagálni kívánt az egyre növekvő belpolitikai nyomásra, akit a kormányon lévő CDU/CSU helyezett rá az utóbbi időben. 

Merkel szóvivője, Steffen Seibert mindezt nem kíséri semmiféle jogi változás, ennek ellenére a bevándorlási törvények szigorításáért küzdő politikusok közül többen üdvözölték a híreket. A szóvivő szerint a családi újraegyesítés most nem lehet terítéken, ehhez nagyon leterhelt az ellátórendszer, aminek a folyamatosan érkező menekültekkel kell foglalkoznia. 

A Financial Times cikke szerint ezek a kijelentések alkalmasak lehetnek arra is, hogy kicsit visszavessenek a pozitív képből, ami a nyáron alakulhatott ki a menekültek között arról, hogy Németországban tárt karokkal várják őket. 

Mindebből komoly belpolitikai feszültség is kialakult, Merkelnek többek között a bajor miniszterelnök, Horst Seehofer vezette, szigorúbb és kevésbé nyitott menekültpolitikát sürgető koalícióval kellett megküzdenie. Erről a helyzetről október elején írtunk hosszabban. November elejére sikerült kicsit csökkenteni a nyomást, miután a CDU és bajor testvérpártja, a CSU vezetői hetekig tartó vita után vasárnap megállapodtak egy sor menekültügyi intézkedés közös kezdeményezéséről. De az is világos volt, hogy ez csak átmeneti megoldást jelenthet. 

Menedékjogot a szíreknek?

Hétfőn Berlinben a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott, hogy Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter felkérte Roger Lewentz Rajna-vidék-Pfalz tartományi belügyminisztert, az IMK elnökét, hogy vegyék az ügyet a testület tanácskozásainak napirendjére. 

Az IMK a megfelelő platform a menedékkérők legnagyobb csoportját - az idén október végéig csaknem negyedmillió embert - kitevő szíriai állampolgárok lehetséges menedékjogi státusára vonatkozó kérdések megvitatására - mondta Johannes Dimroth, a belügyminisztérium szóvivője.

A tárcavezető pénteken jelentős felzúdulást okozott a CDU/CSU konzervatív pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata pártnál (SPD), a parlamenti (Bundestag) ellenzéknél és civil szervezeteknél azzal a kijelentésével, hogy a polgárháború sújtotta arab országból származó menekülteknek a jövőben csak egy évre kellene tartózkodási engedélyt adni, és meg kellene vonni a családegyesítés lehetőségét.

Szolidaritás Németországgal

Németországnak bátran és történelmi komplexusok nélkül cselekednie kell az Európai Unió külső határainak védelméért, a többi uniós tagországnak pedig szolidaritást kell vállalnia Németországgal - mondta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke hétfőn a berlini fal ledöntésének 26. évfordulója alkalmából a német fővárosban elmondott ünnepi beszédében.

Az uniós kormány-, illetve államfőket összefogó testület lengyel elnöke a CDU-hoz közel álló Konrad Adenauer Alapítvány ünnepi rendezvényén elmondott beszédében kiemelte: az EU jövőjét nagymértékben meghatározza, hogy Németország miként viszonyul az európai migrációs válsághoz.

Németországnak vezető szerepet kell vállalnia, hogy minden eddiginél szorosabbá váljék a transzatlanti közösség szövetsége, és hogy meg lehessen védeni az EU külső határait, de nem a menekültek, hanem az exodust okozó és kihasználni próbáló erők ellen, illetve a belső határellenőrzés nélküli schengeni rendszer megóvása érdekében. Németország vezetésére azért is szükség van, mert a migrációs válság révén fölerősödő radikális populizmus veszélybe sodorja az EU "lényegét, a liberális demokráciát". (FT, MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.