Az Egyesült Államok a világ utolsó fejlett országa, ahol nincsen fizetett szülési szabadság, csak egyes tagállamokban.
Épp ezért érdekes a napokban publikált kutatás, amelyben azt vizsgálták, hogyan élnek a kaliforniaiak a lehetőséggel, hogy 2004 óta ők - két másik tagállam lakosaihoz hasonlóan - a nemüktől függetlenül fizetett szülői szabadságra mehetnek, mert az állami törvények és társadalombiztosítás ezt lehetővé teszi számukra.
Ez sem túl nagyvonalú juttatás, mivel csak a korábbi bér 55%-át folyósítják, és persze van egy plafonja is, így a legrosszabbul és a legjobban keresőknek nem is igazán éri meg igénybe venni.
A kutatók felettébb izgalmas megállapításokra jutottak, amikor elkezdték vizsgálni az új szabályozást követő időszakban az apák otthonmaradási hajlandóságát.
Kiderült, hogy azok az apák sokkal szívesebben vették igénybe a fizetett szülői szabadságot a gyerekük egyéves koráig, akik(nek)
Igen. A jellemzően középosztálybeli családokban
másfélszer annyi apa maradt otthon valamennyi időt a fiú csecsemőjével az új szabályozás bevezetése óta, mint korábban.
Ezzel szemben
a lányos apák nem igazán mutattak nagyobb hajlandóságot arra, hogy igénybe vegyék a fizetett szülői szabadságot.
Ami igazán meglepő, hogy elsősorban a kétkeresős háztartásban élő, tanult és házas férfiak fordítanak kiemelt figyelmet az apró trónörökösre: az ő esetükben 58%-os volt a növekedés.
Ellenben az anyák és az iskolázatlanabb férfiak esetében semmi érdekes változást sem tudtak kimutatni.
Vajon az kaliforniai apák értékesebbnek tartják a fiaikra, mint a lányaikra fordított időt, vagy még mindig élő hagyomány lenne az elsőszülött fiúk legfontosabb utódnak tekintése?
Erről sajnos nem szóltak a vizsgálatok. Annyi azonban bizonyos, hogy a férfiak - Kaliforniában -
szívesebben töltenek időt otthon a fiaikkal, mint a lányaikkal.
<br>
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.