A héten érkezik meg az amerikai államba az a 21 (huszonegy, azaz huszonegy) darab szíriai menekült, akit az állam be fog fogadni. Ez pedig komoly aggodalmat szült a helyi republikánusok körében.
A szíriai menekültek befogadását célzó kormányzati törekvések elleni ágálás nem most kezdődött, de a párizsi terrortámadások felerősítették mindezt. Annak ellenére, hogy ott mind a kitervelők, mind az elkövetők többsége is Franciaországban született fiatal volt, harminc kormányzó (nem csak, de főleg republikánusok) kérték Obama elnököt, hogy függessze fel a tervet, hogy szíriai menekülteket telepítsenek le az Egyesült Államokban.
A leghevesebben Texasban tiltakoztak, ahol a szövetségi kormány beperlésével próbálták meg megakadályozni, hogy menekültek érkezhessenek az államba.
A hisztéria egészen elképesztő méretűre nőtt, egy nevadai törvényhozó, Michele Fiore például arról beszélt, hogy számára nem okésak sem a szír menekültek, sem a terroristák, és ha kell, elrepül Párizsba, hogy személyesen lője őket fejbe.
Az elnöki jelöltségre is hajtó texasi szenátor, Ted Cruz pedig kedden egy olyan törvényt mutatott be, ami lehetővé tenné kormányzóknak, hogy nemet mondjanak a szír menekültek befogadására. A State Refugee Security Act nevű törvénytervezet szerint a szövetségi hatóságoknak három héttel előbb értesíteniük kéne az államot, hogy menekülteket terveznek elhelyezni náluk, és ha a hatóságok ezek után nem tudna megfelelő biztosítékot nyújtani arról, hogy a letelepíteni tervezett menekültek nem jelentenek biztonsági kockázatot, akkor megfúrhatnák a tervet.
Ez már csak azért is abszurd, mert ismerve az USA átvilágítási procedúráit, igazán nehéz elképzelni, hogy bárki akár csak kicsit is gyanús háttérrel bekerülhetne a befogadott menekültek közé.
A felháborodások ellenére, a szövetségi kormányzat befogadási akciója folytatódik, a héten 21 menekülttel. Közülük tizenketten gyerekek 2 és 15 éves kor között. (New York Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.